Hvězdami večerní Prahy byly ženy. Na Grand Prix překonávaly rekordy

Hvězdami večerní Prahy byly ženy. Na Grand Prix překonávaly rekordy

Traťový rekord, nejlepší čas roku, osobní rekord… Běžkyně toho při sobotní Birell Grand Prix zvládly opravdu hodně. Keňská běžkyně Peres Jepchirchir překonala rekord závodu a časem 30:55 vytvořila navíc nejlepší letošní světový čas v běhu na deset kilometrů. Přidala se k ní nejlepší z českých žen, reprezentantka v běhu na lyžích Eva Vrabcová Nývltová. Časem 33:07 přepsala český ženský rekord závodu.

„Od počátku jsem se cítila dobře, věřila jsem tomu, že mám na to, abych rekord závodu překonala,“ řekla v cíli Peres Jepchirchir, vítězka závodu. Celý závod přitom absolvovala tato subtilní běžkyně, která se chce na tuto distanci v budoucnu specializovat, osamoceně a prokázala tak velmi silnou psychickou odolnost.

Stejnou dominanci předvedla v závodě českých žen Eva Vrabcová Nývltová. Nenašla konkurentku a posunula své letošní maximum na desítce o dalších 15 sekund. „O časech při běhu nepřemýšlím. Běžím to, co mi nohy dovolí a tempo příliš neřeším,“ uvedla současná česká jednička.

V závodě mužů sice rekord závodu nepadl, i tak však byla Praha svědkem výborných časů. Prvních sedm mužů zaběhlo časy pod 28 minut a pokořilo tak hranici nejvyšší světové kvality. První protnul cílovou pásku Daniel Chebii, který na této trati dokázal zvítězit již v roce 2013, v čase 27:42. Jeho čas je třetí nejrychlejší letošní desítkou na světě.

Nejlepší z českých mužů byl Jiří Homoláč. Časem 30:10 si vytvořil osobní rekord na silniční desítce. „Svezl jsem se s Japonci. Trochu mě už psychicky hlodalo, že jsem v letošních závodech RunCzech běžecké ligy prohrál buď s Honzou Kreisingerem, nebo Vítkem Pavlištou. Dnes jsem je oba dokázal porazit, posílilo to mé sebevědomí,“ radoval se v cíli nejlepší z českých mužů.

Mezi běžci, kteří si užili hlavní závod na 10 kilometrů, nechyběly ani nedávné atletické hvězdy Roman Šebrle a Ludmila Formanová. Roman Šebrle zvládnul desítku v čase 42:06.

„Běh večerní Prahou je krásný, vidíte ji z jiného pohledu. Kondici si stále udržuji, běhám pětkrát týdně,“ uvedla v cíli Formanová, která cílem desítky proběhla za 44:38.

Text: red a RunCzech | Foto: RunCzech