Hynčicová zakončila rok 2021 bodovaným umístěním ve 3. etapě Tour de Ski. Janatová byla 39.

České reprezentantky v běžeckém lyžování se rozloučily s rokem 2021 skvělým způsobem. V německém Oberstdorfu při 3. etapě Tour de Ski dokázaly v závodě na 10 km volně s hromadným startem vylepšit své pozice – Petra Hynčicová obsadila 28. místo a bere své první letošní body ve Světovém poháru. Kateřina Janatová byla 39. První místo si připsala Američanka Jessie Digginsová.

Po dvou etapách ve švýcarském Lenzerheide se šestidílná série Tour de Ski přesunula do německého Oberstdorfu, kde program odstartoval závodem s hromadným startem. Už v prvním ze čtyř okruhů se začalo startovní pole lehce natahovat, když tempo na čele závodu určovala Američanka Jessie Digginsová. Obě české reprezentantky ale byly v první polovině závodu bezpečně součástí hlavní skupiny.

Petra Hynčicová vstoupila do závodu velmi dobře. S vysokým startovním číslem 59 se rychle probíjela dopředu a už po necelém kilometru atakovala pozice kolem 40. místa. Své umístění vylepšovala i nadále a v polovině závodu už měla nadosah bodované příčky. Nakonec si připsala 28. místo, které pro ni znamená první letošní body ve Světovém poháru a výrazné povzbuzení po předchozím výsledkově nepovedeném závodu. V průběžném pořadí Tour de Ski jí patří 61. místo.

„Pro mě je to velké povzbuzení. Klidně můžu říct zmrtvýchvstání. Přitom ještě ráno jsem měla střevní problémy a přemýšlela jsem, jestli do závodu vůbec nastoupím. Ale nerada něco vzdávám, tak jsem si řekla, že to zkusím a uvidím, jak to půjde. Možná i díky tomu se mi podařilo zachovat klidnou hlavu a jet celý závod vyrovnaně. Trochu jsem znervózněla až v momentě, kdy na mě při průjezdu do třetího kola volali, že jedu okolo 30. místa. V tu chvíli jsem si řekla, že musím na trati nechat úplně všechno a využít ty skvělé lyže, za které moc děkuji servisu. Mám z toho výsledku obrovskou radost!“ smála se po závodě Hynčicová.

V porovnání se svým startovním čísle 44 se průběžně posouvala dopředu také Kateřina Janatová. Sprinterskou prémií na 4. kilometru projížděla jako 37. Body měla nadosah i v dalších kilometrech, ještě po třetím okruhu na ně ztrácela jen tři vteřiny. Cílovou branou na stadionu v Oberstdorfu projela Janatová jako 39. Do čtvrté etapy Tour půjde z průběžného 27. místa.

Program Tour de Ski pokračuje už zítra. Na Nový rok se uskuteční závody mužů i žen ve sprintu klasicky.

Výsledky

Tour de Ski, 3. etapa, 10 km volně s hromadným startem, Oberstdorf (Německo), 31. prosince 2021

Ženy: 1. Jessie Digginsová (USA), 2. Frida Karlssonová (Švéd.) +0,5, 3. Tatiana Sorinaová (Rus.) +0,8 … 28. Petra Hynčicová +51,9, 39. Kateřina Janatová +1:04,3

Kompletní výsledky najdete zde.