Janatová uhájila při drsném výjezdu na Alpe Cermis umístění v nejlepší třicítce Tour de Ski

Náročným stoupáním na Alpe Cermis opět vyvrcholila Tour de Ski, v jejíž poslední etapě si Kateřina Janatová dojela pro 27. místo. Stejná příčka jí patří také v celkovém pořadí. Jako první projela cílovou branou na sjezdovce Olympia III v italském Val di Fiemme Norka Heidi Wengová. Celkovou vítězkou Tour je po šesti etapách Ruska Natalja Něprjajevová.

Závěr Tour se opět odehrál na sjezdovce Olympia III klikatící se po kopci Alpe Cermis v italském údolí Val di Fiemme. Po přibližně 6,5 km, které závodnice absolvovaly pohromadě v údolí řeky Avisio, se otočily do svahu a pustily se do boje se sjezdovkou o konečné pořadí Tour de Ski. Před sebou v tu chvíli měly 420 metrů převýšení a 3,5 km strmého kopce, jehož sklon místy dosahuje až 28 %.

Hned na začátku stoupání rozjely na čele vysoké tempo Švédka Ebba Anderssonová s Norkou Heidi Wengovou. Na dohled za nimi si hlídala celkové vedení Ruska Natalja Něprjajejová. Kateřina Janatová se s kopcem začala rvát z 25. pozice, brzy si ale o jedno místo polepšila. České reprezentantce se dařilo držet kvalitní tempo. Jak přibývaly výškové metry, rostly počty diváků podél trati, ubývalo také sil. Na posledním kilometru ztratila česká závodnice dvě pozice a v cílové rovince svedla těsný souboj se Švýcarkou Faehndrichovou, který musela rozsoudit až cílová kamera. Janatová projela modrou cílovou branou na vrcholu sjezdovky jako 27. se ztrátou 2:44 na vítěznou Wengovou. Stejné umístění jí patří v konečném pořadí Tour de Ski.

„Dnes jsem z toho měla trochu strach, ale nakonec jsem spokojená, že se mi podařilo uhájit pozice v top 30 v závodě i celkově. To byl můj cíl,“ řekla česká závodnice. „Dneska se poměrně hodně padalo, už na stadionu jsem se jen tak tak vyhnula Švédce. Jsem docela spokojená s tím, jak jsem se v tom balíku pohybovala, protože to pro mě byla cenná zkušenosti. Na tom rovném přejezdu ke sjezdovce se pak moc nezávodilo a jelo se v klidu. A v kopci už za to holky vzaly. Já jsem se snažila hlídat rychlost, abych nevytuhla. Trochu mi to komplikovalo i teplé počasí, kvůli kterému byl pomalejší sníh a bylo mi hrozné vedro,“ dodala Janatová, která se nyní přesouvá na vysokohorské soustřední do Livigna.

Na start první etapy Tour de Ski se postavily tři české reprezentantky – Petra Nováková odstoupila podle plánu po 2. etapě s ohledem na přípravu na olympijské hry, Petra Hynčicová nedokončila 5. etapu kvůli zdravotním komplikacím.

Výsledky

Tour de Ski, 6. etapa, 10 km volně, Val di Fiemme (Itálie), 4. ledna 2022

Ženy: 1. Heidi Wengová (Nor.) 35:41,2, 2. Ebba Anderssonová (Švéd.) +7, 3. Delphine Claudelová (Fr.) +28,5…  27. Kateřina Janatová +2:44

Kompletní výsledky najdete zde.

Konečné pořadí: 1. Natalja Něprjajevová (Rus.) 1:59:38,5, 2. Ebba Anderssonová (Švéd.) +46,7, 3. Heidi Wengová (Nor.) +1:07,7 … 27. Kateřina Janatová +8:09,7

Kompletní výsledky najdete zde.