Jarní Králický maraton objevuje další nové perspektivy hraničního horstva

Horský maraton v máji, teď pučícím jarolétu? Po loňské podzimní premiéře se vyhlídkový trail na Králickém Sněžníku vrací do původních termínů, kdy se tu zrodila nejprve třicítka a pak půlmaraton. Oblíbený seriál přírodních běhů Trail Running Cup přichází právě teď (21. května) s druhým podnikem.

A teprve podruhé v desetileté historii vystoupáte až na samotný vrchol (1428 metrů), odkud plyne voda do tří moří a kam dříve nepustilo běžce hnízdící linduška. „I tomu, kdo k nám jezdí pravidelně, nabídneme zase nové perspektivy i čerstvé úseky. Bude se vám to líbit, stejně jako nám při hledání té nejlepší trasy,“ říká ředitel závodu Martin Dvořák. Vládce zdejšího revíru Robert Krupička může jen přikývnout, i když sám si tentokrát nejspíš „rajblovat“ nohy nebude.

Trasa podobně jako loni vystoupá z Dolní Moravy pozvolna po obvodu horského masivu proti směru hodinových ručiček. Tudíž od dolní stanice lanovek Sněžník zamíříte krosnout sjezdovky Slon, pak dál až okolo Sviní hory (1074 m) dolů k Výšinkám. Stoupat se znovu bude v jižním svahu s výhledem na Jeseník a Praděd, než se znovu stočíme přes Stříbrnici (1250 m) přímo k samotnému Králickému Sněžníku.

Tady si vychutnáte nejkrásnější pasáže v kamenitých trailech mezi kosodřevinou a borůvčím. Z vrcholu od „Mixéru“, loni instalovaného vrcholového monumentu ale nespadnete od Malého Sněžníku hned zprudka doleva dolů k říčce Moravě, ale pokračujete dál pozvolným sestupem po hraničním hřebeni a až poté rezervací dolů. Tím se délka oproti loňsku o dva kilometry prodlouží až ke skutečně maratonské distanci. A odpadne i nepříjemné finální stoupání ke sjezdovkovému seběhu. Celkové respektovatelné ale stále běhatelné převýšení činí 1560 metrů. Loni se s ním nejlépe popasovali Zdeněk Dvořák z Adamova (3:06:55) a Lenka Kohnová z Brna (3:54:59).

Závodní epicentrum s kompletním servisem vyroste jako obvykle ve spojení s vyhlášeným wellness hotelem Vista, nabídka jehož zázemí zajisté polaská zmožené nohy po doběhu. Běží se i doprovodná třináctka, která taktéž naplní očekávání atraktivního přírodního běhu, když na celý maraton nemáte naběháno, aktuální zdraví nebo třeba jen náladu.

Krom běhu na vás čekají další ultimátní zážitky. Teprve před pár dny se tu otevřela nejdelší visutá lávka na světě, Sky Bridge. Ze Slaměnky, okolo níž se běhalo v minulých letech, přes údolí Mlýnského potoka až k druhému hřebeni Chlumu, celkem 721 metrů, 95 nad zemí, v nadmořské výšce 1116 metrů. Takovou nenajdete ani v Alpách ani v Andách. A hned vedle se hrdě tyčí k nebi sršatice Stezky v oblacích, vítající vás už zdaleka, když se blížíte k masivu Králického Sněžníku. K tomu Mamutíkův park s největším modelem tohoto pratvora (opět a celém světě!) a další atrakce pro děti. „Nejlepší se můžou těšit na vstupenky,“ slibuje Martin Dvořák.

Tak vzhůru do hor na česko-moravské pomezí i v nejsilnějším rodinném složení. Startuje se v 10 hodin. Přihlášky najdete zde.