Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková

Vítězi Českého poháru v aquatlonu 2021 jsou Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková. Definitivní podobu dal celkovému pořadí Aquathlon Zlín, který se uskutečnil v neděli 24. října. Poslední pohárový závod této sezony vyhráli Zikmund s Hálovou.

Na účastníky zlínského závodu čekalo 400 metrů plavání v krátkém bazénu Lázní Zlín, po kterém vyběhli na Atletickém stadionu mládeže na 5km trať. V závodě mužů nastupovali na start jako hlavní favorité reprezentanti Tomáš Zikmund s Lukášem Červenkou, kteří měli po třech pohárových závodech na kontě stejný počet bodů.

Červenka sice plaval o pár desetin sekundy rychleji než jeho největší soupeř, do běhu ale vstupovali společně. „V bazénu jsme se vzájemně hlídali a byl z toho nejrychlejší čas, co jsme letos při aquatlonu plavali,“ řekl Zikmund. „V běhu jsme dlouho spolupracovali a poctivě střídali po 400 metrech. Asi 1200 metrů před cílem jsem zabral a Lukášovi utekl,“ dodal.

Zikmund zvítězil v čase 19:51. Červenka proběhl cílovou branou o půl minuty později. Třetí příčka patří Janu Odehnalovi.

Díky zlínskému vítězství si Zikmund zajistil i konečné první místo v Českém poháru v aquatlonu. Stříbro v něm bere Červenka a bronz Filip Václavík, který ve Zlíně nestartoval. „V závodech jsme se s Lukášem vzájemně docela ničili a bojovali jsme, ale ty prize money si užijeme jako kamarádi společně a příští týden pojedeme na ferraty,“ dodal Zikmund.

V závodě žen plavala nejrychleji teprve šestnáctiletá Nikola Chovanečková. V běhu se pak velmi rychle posunula do vedení atletka Kateřina Hálová: „Myslela jsem, že se poplave pomaleji, ale soupeřky to rozpálily. Já si držela tempo a postupně jsem se jim přibližovala, takže nakonec byl ten rozdíl jen několik vteřin,“ líčila Hálová. „V běhu jsem prvních pět set metrů holky dotahovala, dalších pět set metrů jsem běžela s nimi, ale jejich tempo pro mě bylo příliš pomalé, tak jsem po kilometru zrychlila a pak už si držela tempo a náskok.“

Stupně vítězů nakonec obsadily závodnice domácího klubu Titan Trilife: Hálová zvítězila v čase 24:00, druhá finišovala Chovanečková, třetí byla Lucie Miklišová. Na čtvrtém místě doběhla Petra Dvořáková, která si tak pojistila celkové první místo v Českém poháru (ten ovládla s bilancí 1., 4. a 5. místo).

Hálová si tak zopakovala zlínské vítězství z roku 2012, kdy se Český pohár v aquatlonu konal ve Zlíně naposledy. Výčet jejích úspěchů je ovšem daleko pestřejší: začínala s plaváním, kterému se věnovala až do 19 let. V 25 letech začala s atletikou, ve které to dotáhla až do reprezentace! K jejím zatím posledním úspěchům patří letošní republikový bronz z osmistovky v hale a 4. místo z letního MČR na stejné trati.

Výsledky

Aquathlon Zlín, 24. října 2021

Muži: 1. Tomáš Zikmund 19:51, 2. Lukáš Červenka 20:21, 3. Jan Odehnal 20:45

Ženy: 1. Kateřina Hálová 24:00, 2. Nikola Chovanečková 25:11, 3. Lucie Miklišová 25:11