Jizerská 50 čeká historický milník, 200 000. účastníka. Přihlásí se už letos?

V Česku byste marně hledali závod, který dosahuje takového mezinárodního věhlasu. I proto na jeho startu každoročně stojí tisíce nadšených běžkařů nejen z České republiky, ale doslova z celého světa. Nechybí účastníci z exotických zemí jako jsou Kapverdy, Filipíny nebo Indie. Ti se již do nového ročníku přihlásili. Ten totiž láká do konce září na nejlevnější cenu startovného.

Mohlo by se zdát, že závod s více než padesátiletou tradicí nemá co překonávat. Opak je však pravdou. 51. ročníku se zúčastnilo vůbec nejvíce běžkařů v celé jeho historii, 7 289. „Napomáhá tomu i fakt, že jsme zpřístupnili závody doslova všem. Přihlásit se mohou lidé do tras na 10, 25, 30 i 50 kilometrů. Myslíme tedy i na úplné začátečníky a rodiny s dětmi,“ prozrazuje tiskový mluvčí závodu Richard Valoušek.

183 273! Toto číslo zveřejnili pořadatelé po 50. ročníku. Tolik účastníků mají závody v Jizerských horách od založení v roce 1968, kdy se jely poprvé. Když k tomu přičteme rekordní účast z letošního roku, dostáváme se přes 190 tisíc. Nasnadě je tak otázka, kdy se dočkáme v cíli 200 000. běžkaře slavné Jizerské 50?

„Při 52. ročníku to pravděpodobně ještě nebude, ale za rok již určitě,“ těší se pořadatelé. I tak ale v následujícím roce očekávají další rekordní účast. „Letos jsme měli na startu pár stovek volných míst, ty věříme, že letos zaplníme. Tím, že se závody jedou ve třech dnech, nehrozí ani přeplněnost Jizerských hor. Vše je v souladu s ochránci přírody.

52. ČEZ Jizerská 50 se koná od 8. do 10. února 2019. Již nyní je do ní přihlášeno téměř 3 000 běžkařů všech úrovní. Pokud chcete za startovné ušetřit, přihlaste se na www.jiz50.cz do konce září, kdy je přihláška za nejnižší startovné.