Jubilejní 10. ročník Běhej lesy je tady

Jubilejní 10. ročník Běhej lesy je tady: Za deset let fungování lesní smečka vysadila 110 009 nových stromů a uběhla 1 213 258 km

Už podesáté se lesní smečka rozběhne po ikonických místech celého Česka. Největší novinkou běžeckého seriálu Běhej lesy bude závod na Šumavě v Železné Rudě, kde na závodníky čekají hned čtyři okruhy. Lesní smečka se může opět těšit na sedm individuálních závodů a Týmovku, štafetový závod ve dne i v noci v srdci Vysočiny. 

Lesní smečka se v příští sezóně poprvé sejde 20. dubna na Karlštejně. Tento závod je skvělou možností, jak se podívat do slavného lomu Velká Amerika. Na dlouhé trase čeká na závodníky dokonce výhled přímo na hrad Karlštejn, což na žádném jiném závodě nezažiješ. V minulé sezoně přilákal tento závod na 2 860 závodníků, čímž se zařadil na druhé místo v počtu závodníků během desetileté historie celého seriálu. Závod v bývalém vojenském újezdu Brdy se bude konat 18. května. V Brdech běháme skrz rozsáhlé lesy po udržovaných cestičkách a vyznavači dlouhých běhů si tam mohou zkusit první extradlouhou trasu sezony.

Absolutní novinkou pak bude závod v Železné Rudě, který se bude konat 1. června. Severní strana Šumavy nabízí terén s větším převýšením než okolí Lipna. Největším lákadlem nového závodu je průběh kolem Černého a Čertova jezera, kde závodníci poběží i extradlouhou trasu.

V uplynulé sezoně měla premiéru Týmovka na Vysočině. Pokud si chceš zkusit nový rozměr závodění, napiš parťákům, aby si nic neplánovali na víkend od 21. do 23. června. Druhý ročník běžeckého festivalu bude opravdu stát za to. V druhé polovině sezony se podruhé podíváme na Klínovec, kde bude lesní smečka závodit 20. července. Nebude chybět ani tradiční Bílá v Beskydech na začátku srpna, kde vás na start odveze zbrusu nová lanovka. Jizerské hory na nás čekají 24. srpna a sezónu zakončíme v Lednici, kde se proběhneme 7. září. V Jizerských horách ani v Lednici nebude již tradičně chybět ultramaratonská trasa.

Běhej lesy slaví jubilejních 10 let, kdy jsme za každého jednoho běžce již vysadili 110 009 nových stromů, které by zabraly plochu přibližně 50 fotbalových hřišť.  Lesní smečka dokázala za 10 let na závodech naběhat 1 213 258,7 km, což znamená, že jsme dohromady dokázali 30x oběhnout obvod zeměkoule. Pokud by chtěl běžec toto číslo za rok uběhnout sám, musel by každý den naběhat bezmála 3 324 km a pokud by se jeden člen smečky každý den rozhodl běžet 50 km, vzdálenost 1 213 258,7 km by mu trvala uběhnout celých 66 a půl roku. Tak na viděnou na startech ročníku 2024!