Karlštejn a lom Velká Amerika přilákali na druhou zastávku seriálu Běhej lesy 2 706 závodníků

Velká účast na Běhej lesy Karlštejn potvrdila, že tento závod zaslouženě patří k těm vůbec nejoblíbenějším z celého seriálu. Organizátoři s radostí přivítali 2 706 běžců, kteří se na hlavních trasách měli unikátní možnost proběhnout běžně nepřístupným lomem Velká Amerika. Pozadu nezůstaly ani dětské závody Dr. Max, kterých se zúčastnilo přes 400 běžeckých nadějí.

Závod Běhej lesy Karlštejn těžil z přívětivé lokality středních Čech, zajímavostí na trase a také ze svého trailového charakteru. Běžci si měli možnost vybrat ze dvou hlavních tras, kratší 13kilometrové a delší 19kilometrové. Obě byly vytyčeny převážně po nezpevněných cestách a provedly závodníky přímo lomem Velká Amerika. Velký zájem byl také o charitativní běh PVZP FénixRun, jehož kapacita se zcela naplnila a užilo si ho rovných 300 běžců. Závodníci svojí účastí přispěli prostřednictvím Nova pomáhá na rodinu Jiříka, který od dětství trpí vrozenou vadou nohou. Díky charitativnímu běhu jsme také podpořili spolek APONEDO, který za vybrané peníze pořídí nové vybavení prádelny u Apolináře.

Celou akci rozeběhly dětské závody Dr. Max, kterých se zúčastnilo 401 malých závodníků. Celkem jsme byli svědky šesti dětských kategorií od nejmladších „Šnečků“ až po nejstarší „Koulouchy a Laně“. Právě nové pojmenování všech kategorií dětských závodů je horkou novinkou této sezóny, na startu jsme přivítali také Veverčata, Zajíčky, Lišky a Lišáky nebo Vlčáky. A že tam mláďat bylo hodně!

Dospělí závodníci si s běžeckou výzvou na Karlštejně poradili se ctí a v cíli jsme viděli zajímavé časy. Cílovou pásku 19kilometrové trati jako první protrhl Martin Frelich s časem 1:12:35 a na druhém místě se umístil Patrik Bejček se ztrátou necelé minuty. O devět minut po Frelichovi doběhla s časem 1:21:39 Michaela Luňáčková, která se stala nejrychlejší ženou na delší trase.  Na 13kilometrové trati triumfoval Ondřej Váchal s časem 0:52:15. Mezi ženami byla nejrychlejší Johanka Šafránková, která závod zvládla lehce pod jednu hodinu. Všichni závodníci si zaslouží obdiv za to, jak se s dnešním vydatným závodem popasovali.

Přestože Česko zasáhly v noci na sobotu silné bouřky a delší 19kilometrová trasa musela být o 1,5 kilometru zkrácena kvůli popadaným stromům, závodní den se z hlediska počasí vyvedl. Celý den běžce doprovázeli příjemné teploty, které dosahovali lehce přes 20 stupňů. Závodníky na trasách doprovázel mírný vítr, který ale nezpůsobil žádné další komplikace.

První dvě zastávky Běhej lesy jsou minulostí, ale seriál zdaleka nekončí. Zvlášť milovníci trailových tras mohou navázat hned 4. června závodem na Vysočině, který je proslulý svým členitým terénem. Kromě klasické kratší a delší trasy závod láká na extra dlouhou 43kilometrovou trať, kterou si budou moci vychutnat všichni (nejen) maratonští běžci. Chybět nebude ani krátký PVZP FénixRun, ten zvládne doopravdy každý.

A pro netrpělivce jeden horký tip na závěr: Behaj lesmi pokračuje už příští sobotu 28. května v Čičmanech, což je skvělá možnost, jak poznat rozmanitou slovenskou přírodu. Tak lesu zdar!