Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Opět v elitní desítce! Lukáš Kočař si na světovém šampionátu v terénním triatlonu připsal další výborný výsledek. Ve středu 8. června vybojoval v rumunském Targu Mures 6. místo. Mezi ženami byla čtrnáctá Štěpánka Bisová.

Potřetí v kariéře se Lukáš Kočař probojoval do nejlepší desítky na mistrovství světa v terénním triatlonu organizace World Triathlon. Po třetím místě z roku 2019 a čtvrtém místě z roku 2021 si tentokrát připsal 6. místo. „Musím ten výsledek brát a být s ním spokojený, protože trať v Rumunsku byla hodně kopcovitá, byla tam krátká náročná stoupání, která daleko více sedí lehčím francouzským závodníkům. Lepší výsledek jsem proto ani neočekával,“ řekl Kočař.

Plavecká část závodu měřila 1000 metrů. A českému reprezentantovi se nevydařila podle jeho představ. „Z vody jsem šel asi dvanáctý se ztrátou přes jednu minutu. Na to nejsem zvyklý a úplně to pro mě změnilo dynamiku závodu. Na kole jsme se pak sjeli s Novozélanďanem Osbornem a Španělem Ruzafou. Do depa jsme přijeli spolu na čtvrtém až šestém místě. Za námi pak už byla velká mezera,“ popsal Kočař cyklistickou část měřící 26,2 km (5 okruhů s převýšením 180 m).

Oba soupeři si pak v 7km běžecké části vedli lépe než český závodník, který tak proběhl cílem v transylvánském městě na 6. místě. „Ta trať byla hodně výživná a rychleji už jsem běžet nemohl. Možná se na mě podepsalo i horko, na které zatím nejsem adaptovaný, takže už jsem na konci neměl z čeho brát,“ řekl Kočař. Vítězný Francouz Arthur Serrieres byl rychlejší o 5 minut a 9 vteřin. Také stříbro a bronz získali Francouzi, konkrétně Felix Forissier a Arthur Forissier.

Do závodu žen nastoupila Štěpánka Bisová, která zároveň bojovala o úspěch v kategorii do 23 let. Z vody, ve které museli triatlonisté bojovat s všudypřítomnými řasami, vybíhala na 15. pozici. Velmi podobně si vedla také na horském kole, na kterém si talentovaná česká závodnice připsala 14. nejrychlejší čas. Do cíle doběhla na konečné 14. pozici, ze které ztratila na vítěznou Italku Sandru Mairhoferovou 23 minut a 51 vteřin. V redukovaném pořadí závodnic do 23 let pak patří Bisové 5. místo.

Dvojité zastoupení mělo Česko v juniorské kategorii – Eliška Krobová obsadila 4. místo, když ji od medaile dělily necelé tři minuty. Ondřej Cmunt byl desátý.

Hned čtyři medaile posbírali čeští závodníci v závodech kategorií Age Groups! Petr Cmunt (M25-29), Roman Kubica (M30-34) a Jaroslav Balatka (M65-69) získali zlato. Marek Ščerba (M50-54) si odváží stříbro.

Už v pondělí 6. června se konal v Rumunsku světový šampionát v terénním duatlonu. Také při něm dosáhli čeští závodníci na výborné výsledky – vybojovali čtyři zlaté medaile! Zlato si odvezli Petr Cmunt (M25-29), Marek Ščerba (M50-54), Jaroslav Balatka (M65-69) a Štěpánka Bisová v elitní kategorii do 23 let, mezi ženami obsadila 6. místo.

Kompletní výsledky najdete zde.