Koho uvidíte na (startu) Sportisimo 1/2Maratonu Praha?

Většina z nás je vidí na startu, ti rychlejší pak i na nějaké otáčce. Když oni přebírají medaile, většina startovního pole je ještě na trati. Kdo bude letos bojovat o vítězství na Sportisimo 1/2Maratonu Praha, který startuje 2. dubna v 10 hodin?

Startovní pole bude v elitní kategorii mimořádně našlapané. Loňské vítězství budou obhajovat Daniel Wanjiru z Keni a Worknesh Degefaová z Etiopie. Oba dva však budou čelit velké výzvě v podobě rychlých a zkušených soupeřů.

Mezi muži figuruje hned pět atletů, kteří na půlmaratonské vzdálenosti již pokořili hodinovou hranici, dalších osm běžců se dostalo pod čas 1:01. Silné bude i ženské startovní pole, kde má šest běžkyň osobní rekord pod 1:10.

Hluboko pod hodinu

„Sportisimo 1/2Maraton Praha tradičně zahajuje celý seriál našich závodů a já se na něj již mimořádně těším. Startovní pole je velmi vyrovnané a připravené zaútočit na čas hluboko pod jednu hodinu,“ říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech a nově zvolený předseda komise silničních běhů IAAF.

Největší pozornost poutají dva keňští atleti – obhájce triumfu Daniel Wanjiru a Abraham Cheroben. Druhý jmenovaný je největší favorit závodu. Osobní rekord Cherobena má hodnotu 58:48, což je stále sedmý nejrychlejší půlmaraton historie a čas o pouhou vteřinu za rekordem závodu. Oba favorité však nedostanou nic zadarmo. „Překvapit může i někdo další včetně člena RunCzech Racing Teamu Kenneta Ketera, který už také dokázal stlačit svůj osobák pod hodinu. Praha je tradičně závodem překvapení, a tak si počkejme, kdo bude v cíli v sobotu ten nejšťastnější,“ usmívá se Jana Moberly, manažerka elitních atletů.

Mezi ženami je jednoznačnou favoritkou obhájkyně loňského vítězství Worknesh Degefa z Etiopie. Osobní rekord si vytvořila před měsícem v Římě, kde běžela čas 1:07:08 a od druhé nejrychlejší vytrvalkyně ji dělí plných 90 vteřin.

Kdo bude nejlepší z Čechů?

Zajímavé souboje se dají očekávat i mezi českými závodníky. Na startu závodu nebude chybět nikdo z užší špičky, která bude bojovat o splnění limitu na mistrovství Evropy. Ten je nastavený na čas 1:04:20 a pokoušet se o něj budou Jan Kreisinger, Jiří Homoláč, Vít Pavlišta i Milan Kocourek. Hlavní cíl prvních třech jmenovaných je ale kvalifikace na maraton v olympijském Riu, půlmaraton v Praze tak naznačí, jaké jsou jejich šance. Homoláč s Kocourkem pro letošní rok rovněž zvolili netradiční přípravu, když trénovali v keňském Itenu mezi nejlepšími vytrvalci světa.

Mezi českými ženami je favoritka jasná – je jí lyžařka Eva Vrabcová, která loni na podzim na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem zaběhla druhý nejrychlejší český čas v historii. Vrabcovou sice přes zimu zastavily zdravotní problémy, ale nyní je zpět ve formě a i ona vyhlíží kvalifikaci na olympijský maraton. Na poslední chvíli ji ale odpadla největší soupeřka, když Anežku Drahotovou zradilo zdraví.

Závod startuje na náměstí Jana Palacha v sobotu 2. dubna v 10 hodin. Přímý přenos závodu vysílá Česká televize.

Text: redakce a RunCzech | Foto: RunCzech