Kosová a Indráková na krátké trati v první desítce

Na fyzicky i orientačně náročné krátké trati v kamenných polích Jizerských hor získal na letošním šampionátu své první zlato Švýcar Matthias Kyburz, zatímco švédská hvězda Tove Alexandersson ziskem třetí zlaté medaile v řadě ukázala ostatním, kdo je královnou šampionátu. Češky Denisa Kosová a Adéla Indráková doběhly v první desítce, na osmém, respektive devátém místě.

Kyburz získal zlato v individuálním závodě po pěti letech. „Řekl jsem si, že mapu musím číst přesně, protože je to velmi technický a náročný terén,“ dodal Švýcar, který svým vítězstvím ukončil švédskou dominanci na šampionátu. Stříbro přidal do švédské medailové sbírky Gustav Bergman, který v těsném souboji porazil o sedm sekund Ruslana Glibova z Ukrajiny. Úvod závodu v podání zlaté Tove Alexandersson nebyl úplně ideální: „Dnes jsem měla velmi špatný start, udělala jsem dvě velké chyby, takže jsem musela bojovat i psychicky. Snažila jsem se zůstat pozitivní, abych zůstala soustředěná pro zbytek závodu.“ Ztrátu ale Švédka dokázala velmi rychle smazat a doběhla suverénně první s odstupem 2:21 na stříbrnou Norka Andrine Benjaminsen. Simona Aebersold ze Švýcarska porazila v těsném souboji o bronzovou medaili Norku Kamillu Steiwer.

Nejlepším Čechem se stal na čtrnáctém místě Pavel Kubát, který do arény dobíhal společně s Oleksandrem Kratovem z Ukrajiny, který v konečném pořadí skončil devátý. “Strategie byla neztratit se v šutrech a pěkně si to ťuknout, což si myslím, se do velké míry podařilo, ale prostě tam chyběla taková ta třešnička na dortu, kdy to všechno naskakuje a plyne to za sebou. To mi tam chybělo a proto mě i doběhl Kratov. Ale bavilo mě to, ryzí orienťák, nádherný a brutálně těžký,” komentoval trať v okolí Bukové hory královehradecký běžec.

České závodnice Denisa Kosová a Adéla Indráková se zařadily za sebe v odstupu osmi sekund na osmé, respektive deváté místo. To znamenalo druhé a třetí umístění Čechů v nejlepší desítce na šampionátu. Přesto nebyla ani jedna se svým výkonem úplně spokojená, obě chybovaly především v začátku tratě. “Trenér říkal, že mám být pozitivní, ale já úplně pozitivní nejsem. Zkazila jsem začátek, nebyla jsem úplně spokojená s mapou, ale teď nechci být přehnaně kritická, musím se na to podívat zpětně. Svůj výkon spíš hodnotím jako průměrný,” komentovala svůj výkon nejlepší česká závodnice na middlu Kosová. Velkým

zklamáním českých nadějí byla diskvalifikace Jany Knapové, která orazila blízkou mužskou kontrolu. Pardubická závodnice běžela svůj životní závod a pohybovala se po celou dobu na medailových pozicích.

Běžce překvapila náročnost terénu, které vévodí těžká horská podložka, často podmáčená, zarostlý les a žulové skály a balvany. Tratě dlouhé 4,6 km s 290 metry převýšení a 22 kontrolami pro ženy a 5,4 km, s převýšením 325 metrů a 25 kontrolami pro muže potrápily závodníky náročnými výběhy a traverzy v okolí Bukové hory. Za předpokládaným vítězným časem 35 minut zaostali oba vítězové o více než tři minuty. „Některé pasáže byly opravdu brutální, byl tam nálet třeba o metr vyšší než já a mezi tím obrovské šutry,“ dodala na účet místy obtížně průběžného terénu Denisa Kosová.

Světový šampionát se po druhém dni volna přesune do poslední závodní arény, která je umístěná poblíž obce Heřmánky uprostřed pískovcových skal CHKO Kokořínsko. Ve čtvrtek 8. 7. program nabídne divácky atraktivní lesní tříčlenné štafety, jež se běží zvlášť v ženské a mužské kategorii. V pátek pak uzavře mistrovství královská disciplína orientačního běhu – klasická trať a následná medailová ceremonie a slavnostní zakončení.