Křížová desítka je zajímavá svou tratí. Teď má nový rekord

Křížová desítka si získala na oblibě zejména díky zajímavé trati ve tvaru kříže, která dává možnost celému startovnímu poli v průběhu závodu sledovat dění na špici. Letos se konal už její pátý ročník. Kdo 1. dubna zvítězil?

Pár obrátek sice trochu ztíží trať, ale i tak se zde dá běžet rychle, což jasně předvedl letošní vítěz Luboš Gaisl, který vytvořil nový traťový rekord. Ten má nyní hodnotu 31:54 min. „Luboš se hned od úvodu vydal neohroženě vpřed, myslel jsem, že to přepálil, ale už na třetím kilometru bylo patrné z toho, jak mne po obrátce povzbudil, že je v pohodě a to přitom čtvrtým kilometrem proběhl za 2:59 min,“ zhodnotil úvod závodu Milan Janata, který po zajímavém dění na trati, kdy se pozice několikrát přelily, nakonec doběhl na třetím místě.

Na sedmém kilometru mu totiž nasadil k trháku Vlastimil Flégl a ačkoliv rozestup byl pouhých pár vteřin, již si druhou pozici uhájil. „S časem rozhodně spokojen nejsem,“ hodnotil bezprostředně po doběhu druhý v cíli. K ještě lepším výkonům běžcům totiž nepomohl poměrně silný vítr, který se v průběhu závodu různě točil. Počasí ovšem jinak přálo, což bylo vidět na mnohých, kteří si svůj pobyt v městských lesích Hradce Králové ještě prodloužili dlouho po vyhlášení.

V ženské kategorii si pro jednoznačné vítězství doběhla Adéla Stránská, která tak navázala na svůj výborný výkon 36:22 min z loňského roku, který ovšem i nadále bude znamenat traťový rekord. Její letošní čas 36:39 min je i přesto velmi kvalitní a o tom svědčí i více než minutový náskok na druhou závodnici Táňu Metelkovou (37:47). Třetí již se znatelným odstupem s časem nad čtyřicet minut finišovala Gabriela Hejtíková.

„Akce pro celou rodinu,“ stojí napsáno na www.sportvisio.cz. A potvrdily to třeba dětské závody, vložený závod koloběžek nebo běh na 5 km, který byl součástí hlavního závodu na 10 km.

Už za týden v sobotu 8. dubna se pořadatelé přesunou do krásného prostředí Podorlicka poblíž Rychnova nad Kněžnou, kde proběhne první ročník Jarního půlmaratonu s vloženým závodem na 10,5 km pro ty, co by si ještě zjara na celou „půlku“ netroufli.