Krkonošská 50 bude vrcholem trailové sezony

Je to jisté, Krkonošská 50 (a 21 i letošní 8), tradiční královský podnik Mizuno Trail Running Cupu, bude letos vrcholem celé letní trailové sezony. I proto, že už jednou odložený (z 2. 5. na 1. 8….) severomoravský Perun SkyMarathon byl zrušen… Takže vzhůru do Špindlu na tradiční první srpnovou sobotu (1. 8.)!

Zkušení pořadatelé a tvůrci tohoto závodu oznámili udržení původního termínu už zjara, brzy po opadnutí nejtěžší vlny čínské chřipky. Dva jarní závody odsunuli, Trail Praha už proběhl (4. 7.), Králický půlmaraton na Dolní Moravě přivítá babí léto (5. 9.).

„Zásadní omezení v Krkonoších tak spočívá pouze v podmínkách národního parku, limit účastníků pro hlavní závod na 50 km jsou tři stovky. A volné přihlášky už zbývají jenom na nejkratší svatopetrskou osmičku,“ říká ředitel závodu Martin Dvořák, který samozřejmě bedlivě sleduje a následuje možná vládní bezpečnostní doporučení.

Tak jako každoročně se mírně obměňují tratě, pokračuje trend směrem k „běhavosti“ na úkor „šplhavosti,“ had běžců se častěji protáhne i cílovým prostorem, kde tak bude stále živo. Přesto „jenom značení tratí byl jako vždycky značný sportovní výkon,“ oddychuje Martin Dvořák, první český havajský Ironman pod deset hodin.

Všichni startují ve Skiareálu ve Svatém Petru, kde chystá v zimě Jaromír Jágr historické Winter Classic. Mechovou stezkou vystoupáme přes Hromovku na Pláně, odtud dále ke Klínovkám a okolo přírodní občerstvovačky na Stoh. Z něho se ale nespadne po sjezdovce až dolů, ale dotraverzuje do Skiareálu.

Z něho se míří „do druhé kola“ pod stožáry bývalého vleku Krakonoš k hotelu Horal do Svatého Petra. Tím pádem vypadly Kozí hřbety. Pokračujeme po známé cestě k boudě U Bílého Labe, na Novopackou, Brádlerovky, přes Medvědí boudu k dolní stanici lanovky na Medvědín a lesem nahoru (1293 m je vrchol). Dále přes Horní Mísečky, Labskou a Bedřichov zpět do cíle ve skiareálu. Celkem se nastoupá 1774 metrů a seběhne 1783.

Jedenadvacítka s převýšením 1040 metrů uhne u Horalu dolů na původní trať směrem do cíle. Společně s osmičkou, ta má převýšení 200 m. Na bufetech (7 na 50 km, 4 na 21 km a 2 na 8 km) najdete banány, gely, colu, ionťák i vodu, přírodní zdroje vůkol zůstávají nadále neomezené… „Vzhledem k pohybu po území horského národního parku se neodhazují odpadky a bereme si s sebou nabitý mobil,“ připomíná ředitel.

Prezentace probíhá už v pátek od 18 do 20 hodin. Ráno pak 50 km a 21 km startují v 9.00, tedy později než minule, 8 km v 9.30. Na ryzí Krkonošemany, ano, ty, kdož zdolají plných padesát, čekají v cíli krom nehynoucí úcty i finisherská trika. Do celkového bodování všech kategorií MTRC získají jedenapůlnásobnou porci bodů (vítěz 150), půlmaratonci běžnou (vítěz 100).

Složit hlavu před startem i za cílem můžete přímo ve skiareálu ve stanovém kempu, jen si rezervujte místa na mleziva@skiareal.cz. Koncertní pódium, kde v uplynulých letech vystoupili i Lenny, Mirai a další známá jména, se vzhledem ke známým okolnostem tentokrát nechystá. „Budeme se důkladně věnovat závodníkům,“ potvrzuje Dvořák standardně vysoký a komplexní závodnický servis.

Více informací najdete na www.trailrunningcup.cz nebo na facebooku akce.