Kulhavý: „Plavání bylo MMA!“ Přesto vyhrál svůj první triatlon XTERRA

Při své mezinárodní triatlonové premiéře si Jaroslav Kulhavý hned připsal vítězství. Na závodě XTERRA Malta, který patří do nižší kategorie této komerční série, předvedl v cyklistice výkon hodný olympijského šampiona a zajistil si díky tomu vítězství.

Terénní triatlonisté už tradičně vstoupili do nové sezony závodů XTERRA na Maltě. Protože je zdejší závod zařazen do evropského poháru, absolutní světová špička tento podnik vynechala kvůli blížícímu se závodu světového poháru na Taiwanu. Přesto na sebe Malta poutala mezi terénními triatlonisty velkou pozornost, a to kvůli bikerovi Jaroslavu Kulhavému, který se tu rozhodl prožít svou mezinárodní triatlonovou premiéru.

Start z pláže Golden Bay na severní části ostrova vypustil závodníky vstříc mírně zvlněným azurovým vodám Středozemního moře. První po 1500 metrech plavání vbíhal do depa Američan James Shalvoy, Kulhavý zaostal o čtyři minuty. „Poprvé jsem plaval v ostrém závodě na otevřené vodě, schytal jsem pár kopanců. Mám co zlepšovat,“ komentoval svou premiéru Kulhavý.

Na kole od začátku rozjel svou „one man show“, připsal si v této disciplíně o 7 minut nejrychlejší čas a do depa si přivezl čtyřminutový náskok před Francouzem Meunierem: „Jel jako traktor, neměl jsem vůbec šanci s ním jet, je to legenda,“ řekl Guillaume Meunier, který finišoval na druhém místě.

Běh ve dvou náročných okruzích nabídl drama, ale nakonec rozhodly strmé výběhy do útesů, kde Kulhavý neztrácel a silovým během uhájil vítězství s náskokem jedné a půl minuty před druhým Meunierem a třetím Italem Farsim. „Plavání bylo MMA, na kole jsem do toho dal maximum a vytvořil si náskok. Běh jsem na své poměry zvládl slušně, takže musím být napoprvé spokojený,“ komentoval v cíli Kulhavý, kterého už v červnu čeká konfrontace s kompletní světovou špičkou na XTERRA Belgium.

Domácí fanoušci se mohou těšit na podnik světového poháru v Prachaticích mezi 11. a 13. srpnem s účastí světových es včetně Jaroslava Kulhavého.

Závod žen na Maltě díky vyrovnaným výkonům na kole a na běhu ovládla Matilde Bolzanová z Itálie před druhou Maud Golsteynovou z Nizozemska a třetí Portugalkou Pauline Vieovou.