Kuříková obsadila ve finále MS 29. místo, Tlamka bere v U23 21. příčku

Česká triatlonistka Petra Kuříková si dala hezký dárek k 31. narozeninám – ve finálovém závodě mistrovství světa (WTCS) obsadila 29. místo. „Celkově jsem s výkonem spokojená,“ usmívala se v cíli. V Abú Dhabí závodili také triatlonisté do 23 let, z nichž si nejlépe vedl Filip Tlamka (21.).

Sedmým letošním závodem mistrovství světa (série WTCS) vyvrcholily v Abú Dhabí boje o světové tituly v olympijském triatlonu. Ženy se postavily na start v pátek 25. listopadu. A byla mezi nimi také jediná česká reprezentantka Petra Kuříková.

Kvůli horkému počasí vystoupala teplota moře, ve kterém se odehrála 1500 metrů dlouhá plavecká část, na hranici 30 stupňů. Kuříková šla z vody na 47. místě se ztrátou 65 vteřin na nejlepší plavkyně. Díky tomu se pak na kole dostala do skupiny na 43. až 54. místě, kterou tahala vynikající švýcarská cyklistika Julie Derronová. „To bylo jako jízda za vlakem. Snažila jsem se jí držet, ale hodně jsem trpěla a neměla sílu v nohou. Trochu mě mrzí, že jsem v posledních okruzích z toho balíku odpadla a do druhého depa jsme dojely jen ve třech. Ztratila jsem kvůli tomu hodně času,“ řekla Kuříková, která po 40km cyklistice sesedala z kola na 45. příčce.

„Do běhu mi trenér poradil, ať to nepřepálím, protože deset kilometrů bude v tom vedru hodně dlouhých, takže holky budou postupně odpadat. Měl pravdu. Začala jsem svým tempem a postupně jsem se prokousávala dopředu. Dost mi pomohla chladící čelenka i zkušenosti, které jsem měla z přípravy na olympiádu v Tokiu, kde jsme očekávali také takhle extrémní podmínky, jaké panovaly dnes.“

Do cíle doběhla Kuříková na 29. místě se ztrátou 7:11 na vítěznou Bermuďanku Floru Duffyovou, která si tímto vítězstvím zajistila titul mistryně světa.

„Celkově jsem se závodem spokojená – jedná se o moje nejlepší umístění ve finálovém závodě mistrovství světa. Vím ale, že to mohlo být lepší, kdybych neodpadla v cyklistice. Celkově jsem ale velmi vděčná, že jsem tu vůbec mohla být,“ dodala Kuříková, pro kterou to byl po zranění ramena teprve druhý závod od srpnového mistrovství Evropy, kde spadla na kole.

Z talentů si nejlépe vedl Tlamka

Ve stejný den se na start postavili také reprezentanti do 23 let. Na nejlepší umístění dosáhl Filip Tlamka, který se společně s Tomášem Křížem dostal po plavecké části do druhého cyklistického balíku. Podařilo se jim ale dostihnout vedoucí závodníky, a tak do druhého depa přijeli v 36členné skupině. Na startu byl také Radim Grebík, který se ale zdržel v prvním depu, a tak na kole jezdil až ve třetí skupině.

Filip Tlamka si doběhl pro 21. místo, Tomáš Kříž byl 37. a Radim Grebík 51. Mistrem světa se stal Brit Connor Bentley. „S výsledkem jsem spokojený, ale větší radost mi dělá odvedený výkon,“ řekl Tlamka. „Hlavně v cyklistické části, než se nám podařilo dojet první skupinu, tak se jelo bez kompromisů. V běžecké části už jsem si hlídal hlavně své tempo, z dřívějších závodů mám vypozorováno, že se mi druhá polovina běží daleko lépe, takže jsem se po startu nenechal unést ostrým tempem ostatních. Celkově jsem spokojený s vyrovnaným výkonem.“

Mezi triatlonistkami do 23 let reprezentovala Česko Alžběta Hrušková, která šla z vody na 29. místě. Cyklistickou část zakončila ve skupince na 31. až 34. místě, ze které si doběhla pro konečné 33. místo. Zvítězila Britka Kate Waughová.

V sobotu vyvrcholí program mistrovství světa závodem mužů, který bude bez české účasti.

Výsledky

Finále mistrovství světa, Abú Dhabí, 25. listopadu 2022

Ženy: 1. Flora Duffyová (Ber.) 1:53:24, 2. Georgia Taylor-Brown (V.Brit.) 1:54:28, 3. Lena Meissnerová (Něm.) 1:55:59 … 29. Petra Kuříková 2:00:34

Kompletní výsledky žen najdete zde.

Muži do 23 let zde.

Ženy do 23 let zde.