Kuříková vylepšila své maximum. Na mistrovství Evropy v olympijském triatlonu byla šestá

Na evropském šampionátu v olympijském triatlonu bojovala Petra Kuříková dlouho o medaili, nakonec obsadila v Madridu výborné 6. místo! Do závodu mužů nastoupili dva Češi – Tomáš Zikmund byl 39., Jan Volár nedokončil. Ve španělské metropoli byla kvůli špatné kvalitě vody zrušena plavecká část, v neděli 4. června se proto v ostrém horku závodilo v duatlonu.

Ačkoliv se závodilo v kombinaci běh – kolo – běh, vítězové si odnesli tituly evropských šampionů v olympijském triatlonu. Mezi ženami triumfovala Lucemburčanka Jeanne Lehairová, v závodě mužů si v cílové rovince zajistil triumf domácí David Castro Fajardo, kterého hnaly před Královským palácem do cíle tisícovky fanoušků.

Petra Kuříková vstoupila do svého závodu skvěle. Po první běžecké části, která měřila 4,7 km a uskutečnila se v parku Casa de Campo, kde se mělo původně také plavat, se česká reprezentantka přiřítila do depa na třetím místě v těsném kontaktu s vedoucí Němkou Lisou Tertschovou.

Na kole pak jezdila v první skupině, kterou postupně redukovalo osm náročných stoupání ke Královskému paláci a také ostré slunce. Do druhého depa přijela Kuříková na sedmém místě, na zlato v tu chvíli ztrácela jen sedm vteřin. V běhu se pak rychle dostala na páté místo. S chladící čelenkou na hlavě ho držela do posledních kilometrů, kdy ji předstihla Španělka.Cílovou rovinkou tak proběhla Kuříková na šestém místě, od medaile ji dělilo 68 vteřin, od zlata 88 vteřin. „S výsledkem musím být spokojená, protože to je moje nejlepší umístění na mistrovství Evropy v olympijském triatlonu,“ usmívala se v cíli.

Jak reagovala na rozhodnutí organizátorů, kteří ráno před startem zrušili plaveckou část? „V prvních chvílích jsem z toho byla poměrně rozhozená, protože podle posledních večerních zpráv se měl definitivně konat triatlon. Pro mě to bylo trochu stresové. Na jednu stranu plavání je moje nejslabší disciplína, na druhou stranu jsme triatlonisté, tak bych ráda závodila i ve vodě.“

Madridský závod byl mimořádně náročný nejen svou cyklistickou částí, která zahrnovala strmá stoupání i technické pasáže, ale také horkým počasím. „To vedro bylo jediné, co mi nesedělo. Závody v takovém počasí nemám příliš ráda. Ale trať mi naopak vyhovovala, protože mám ráda kopce. A běh tady byl také zvlněný.“

V Madridu se měly původně představit dvě české reprezentantky, ale Tereza Zimovjanová prodělala v nedávné době onemocnění COVID-19, a tak se ze závodu odhlásila.

Muži bojovali s křečemi

Z českých mužů vstoupil do závodu lépe Jan Volár, který doběhl do prvního depa na 30. místě se ztrátou 30 vteřin. Díky tomu se pak dostal do třetí cyklistické skupiny. Tomáš Zikmund běžel v parku Casa de Campo o 45 vteřin pomaleji než jeho reprezentační kolega, zpočátku tak jezdil ve čtvrté skupině, která se pohybovala na pozicích v páté desítce.

Volár se ale ve svém balíku neudržel, na jeho výkonu se projevila nemoc z minulého týdne a kvůli křečím se propadl do čtvrté skupiny. Ve čtvrtém okruhu pak ze závodu úplně odstoupil.

S velkými křečemi bojoval také Zikmund, který sesedal před druhým depem z kola velmi opatrně a limitovaly ho bolesti. I přesto se mu dařilo dobíhat soupeře před sebou, ti ale postupně vzdávali kvůli vyčerpání. Do cíle tak Zikmund dorazil jako poslední na 39. místě, celkem 25 závodníků ale nedokončilo.

„Byl to nejbolestivější závod, jaký jsem zažil. Běh už byl úplně na morál,“ popsal Zikmund, který musel v cíli do péče zdravotníků. „Bylo to kombinací horka, duatlonu i té náročné trati. Už na kole jsem měl křeče, ale podařilo se mi to rozjezdit. Pak se vrátily až na konci cyklistiky. Pokračoval jsem dál, i když jsem věděl, že výsledný čas bude hrozný. 39. místo není špatné, jen by bylo příjemnější, kdyby tam nebyl takový odstup na vítěze,“ dodal.

Přesně za měsíc má reprezentace v termínové listině další prestižní kontinentální závody. Polský Krakov totiž přivítá Evropské hry, na které odcestuje šestice českých závodníků. Reprezentovat budou Petra Kuříková, Tereza Zimovjanová, Alžběta Hrušková, Tomáš Zikmund, Jan Volár a Tomáš Kříž. Kromě individuálních závodů je čeká také start ve smíšených čtyřčlenných štafetách.