Ledňáček s Best4Run: Zkrátka super závod

Pro většinu běžců začíná sezona v březnu nebo v dubnu, ne tak pro účastníky Ledňáčka. Předposlední lednovou neděli se na start lehce zasněžené deseti kilometrové trati postavila skupina neohrožených borců. Jak takový závod vypadal z pohledu pořadatele?

Autor: Lenka Blažková, běžecká speciálka Best4run

Ráno vstávám o půl desáté, včera jsem nutně musela jít na koncert a mám hlavu jako střep. Opatrně nahlédnu škvírou mezi žaluziemi z okna a překvapeně zírám na pěknou sněhovou nadílku. Letos je to v Přerově nevídaná věc. Raději volám kolegovi, abych věděla, kolik času mám na přípravu „Zdeňo, v kolik mě nabereš? V jedenáct?“ Super, stihnu kafe.

V půl dvanácté jsme na místě – v areálu Cross Arény, kde se běžně pořádají spíš motokrosové než běžecké závody. Nastartuji se horkým ionťákem na zahřátí a jde se připravovat stánek. Musíme si pohnout, kolem už se trousí první závodníci. Vybalujeme bagy s testovačkami od Inov-8 , běžci už se na ně evidentně těší. „Tak co mám dneska obout?“ ptá se mě jeden z nich. Koukám na oblohu, kde se mezi mraky prodírají první sluneční paprsky. Rozhodně doporučuji X-Talony nebo X-Clawy, které mají pořádné špunty a podrží na jakémkoliv povrchu. Na trati totiž čeká nejen asfalt, ale hlavně sníh, bahno a oranice. Testovačky jsou rozpůjčované během pár chvil. V mezičase zjišťuju u Zdenka, majitele naší běžecké speciálky, jak to dneska vidí se závodem. „Včera jsem si dal pětadvacet, když bylo tak hezky. Budu asi unavenej, takže to vidím tak na 45 minut.“

Přijíždí Vendula Horčičková a Petra Kamínková. Běhají za náš tým, tak sonduji, jak jsou na tom dnes s vybavením. Vendulka si obula orienťácké hřeby a Petra Kamínková obula naše Inov-8 X-Claw s pořádnými špunty a hurá na rozklus. Pomyslím si, že to je favoritka dnešního závodu.

Pod startovní bránou letošního Ledňáčka už podupává 70 běžců. Zbývají vteřiny. Všichni zaujímají klasickou polohu v mírném předklonu a s rukou na zápěstí, připraveni zapnout sporttestery. Mezi startujícími několik triček Běhám s Best4Run a mám z toho dětskou radost. Vidím tu taky spoustu známých tváří. Zazněl startovní výstřel a během chvilku mi všichni mizí za prvním stoupáním autokrosové dráhy. Moc dobře vím, co je čeká. Chvilku se ještě budou houpat na trati, pak zmizí na polní cestě směrem na Čekyň a Lhotku. Vracet se budou oranicí a kolem opuštěného lomu zpátky na dráhu. Úplně na konec ještě kolečko prudkého stoupání a klesání autokrosového terénu. První z nich tady bude nejdřív za 35 minut.

Rychle jdu zjistit u holek ve startovní kanceláři, jak jsme na tom s počtem závodníků. „Něco přes 70, spousta přihlášených nepřišla, asi kvůli sněhu.“ Hlásí, je škoda, že spoustu přihlášených odradilo počasí. Jen co se trochu ohřeji už spěchám vyhlížet první závodníky.
V čase 38:51 přibíhá do cíle jako první Petr Kučera z týmu KES Buk Grymov. Chvilku po něm i Petra Kamínková jako první žena. V cíli si běžci podávají ruce. Radují se z výsledku, třeba jako náš Zdeněk radostně ukazuje své hodinky. Svítí na nich 44:57, je to šikula, dal to pod 45.

Nemám čas ani sledovat vyhlášení, musím sbírat mokré testovací boty. Aspoň se pěkně umyly. Zjišťuju přitom u závodníků, jak se jim závod líbil. „Ty jo, jsem nadšená. Napřed jsem myslela, že to vůbec nedám, ale pak jsem se docela pěkně rozběhla. Byl to teda záhul na kotníky, ta oranice mi fakt dala zabrat, ale bylo skvělé. Nádherná trasa!“ směje se jedna ze závodnic.

Když už jsou všichni pryč, vytřepáváme vodu z plachty na stanu, balíme testovačky a uklízíme. Zmrzlá na kost, zvažuji, že dnes skončím v sauně. Doma pak ještě projedu komentáře na sociálních sítích a zprávy. Vypadá to, že ti, kteří na závod dorazili, si ho užili. A to je taky důvod, proč tyhle závody pořádáme.
S velkým díkem všem závodníkům i organizátorům, Lenka.

Pořadí v kategorii A mužů (2002-1988) – 1. místo: Marek Svoboda – AD Team, 2. místo: Michal Vašíček – KOB Moira Brno, 3. místo: Lukáš Doležel – Přáslavice.
V kategorii B mužů (1987-1978) – 1. místo: Jiří Otrusina – Liga 100 Olomouc, 2. místo: Ivo Vrba – Rocktechnik tt, 3. místo: Zdeněk Dohnal – Best4Run.
V kategorii C mužů (1977 – starší) – 1. místo: Petr Kučera – Kes Buk Grymov, 2. místo: Marek Štěpán – TJ Sokol Týn nad Bečvou, 3. místo: Ivo Dospěl – Liga 100 Olomouc.
V kategorii D žen (2002-1983) – 1. místo: Vendula Horčičková – Best4Run, 2. místo: Jana Matějíčková – TJ Liga 100 Olomouc, 3. místo: Alena Losertová – Zapro team.
V kategorii E žen (1982 – starší) – 1. místo: Petra Kamínková – Svatý Kopeček, Best4Run, 2. místo: Petra Urbášková – Želátovice, 3. místo: Olga Čechmánková – AD team.