Legendární v zimě, tradiční i v létě – běžecká Jizerská 50 překonala účastnický rekord

Už posedmé se konala letní varianta slavné Jizerské 50 v rámci seriálu Běhej lesy. O tu je každoročně větší a větší zájem. Výjimkou nebyl ani letošní rok poznamenaný koronavirem. I přes hygienická opatření si na trať všech závodů letní Jizerky našlo cestu bezmála 2 600 účastníků.

Předposlední závod letošní sezony Běhej lesy i přes současnou situaci přilákal velké množství běžců, kteří si mohli vybrat z tratí na 5, 11, 22 a 50 km. Samozřejmou součástí byly závody pro děti Dr. Max, na které vyběhlo nejvíce dětí v historii seriálu Běhej lesy. A to všechno se mohlo udát i přes dodržování všech aktuálních hygienický pravidel.

Běhej lesy Jizerská není výjimečná jenom svou historií spojenou s tradičním zimním závodem na běžkách, je specifická také tím, že se běží o jednu trasu, tu 50km, navíc. V té se s naprostým přehledem stal prvním mužem Jan Švadlenka s časem 3:12:37. Jeho ženským protějškem, také s velkým náskokem v cíli, se stala fantastická Radka Churaňová. 22 km zvládl nejrychleji Karel Splítek a první mezi ženami doběhla Petra Štosová.

Vítězové z obou kategorií na 11 kilometrech doběhli do cíle společně v čase 41:22. Ruku v ruce proťali cílovou pásku Tereza Hrochová a Tomáš Vocetka. K výbornému výkonu jim pomohla jistě vzájemná podpora na trati, ale i příjemné počasí, které se celý den drželo na teplotě těsně pod 20 stupni, což je pro běh prostě značka ideál.

Pro zážitky si došli i doběhli účastníci 5km závodu, tzv. VoltaRUNu, kteří sice nesoutěžili o vítězství, ale medaili si stejně v cíli každý vysloužil. Stejně jako děti, u kterých ale ti nejrychlejší na pódium vystoupily. Jeden z nich, Pepa Grec, mimochodem také účastník všech osmi závodů seriálu, dokonce doběhl na VoltaRUNu první před všemi dospělými.

Aby rekordů z letošní Jizerské nebylo málo, mezi velké úspěchy se přidala i charita, skrze kterou jsme chtěli podpořit malou Karolínku. Rodina si přála vybrat 33 000 Kč na neurorehabilitaci, která je pro rozpočet rodičů velkou finanční zátěží. Nakonec se vybralo 162 000 Kč, což je v letošní sezoně vůbec nejvyšší částka. Předávání šeku s tímto číslem se tak nemohlo obejít bez dojetí a viditelných slz Karolínčiny maminky.

Dnešní běžecký den v srdci Jizerských hor byl skvělou reklamou na jeho zimní pokračování. Legendární závod v běhu na lyžích se uskuteční od 12. do 14. února a i s pořádným předstihem plní rychle svou startovní listinu. Do konce září mají navíc zájemci čas přihlásit se za nejvýhodnější cenu startovného. Mazte do stopy s námi.

Rychle ale ještě zpátky do běžeckých bot, lesáckou sezónu zakončíme 12. září v šumavských Boleticích. Na okraji Národního parku nedaleko Lipenské přehrady se koná noční závod na trasách 5, 13 a 20 km. Chybět nebudou ani dětské závody. To vše s hvězdami nad hlavou, zářícím měsícem a romantickou atmosférou čelovek. Mrkejte na www.behejlesy.cz, nebojte se tmy a běžte do lesa!