Lipenský půlmaraton, to chce celý (nejmíň) víkend

V prázdninovém závodním úhoru probleskává motivační zpráva: žár klesá a blíží se tradiční Lipenský půlmaraton (a pětka). Běží se v sobotu 17. srpna, ale zaslouží si věnovat mu aspoň víkend, ne-li celý týden.

Další podnik Mizuno Trail Running Cupu je zároveň už posedmé součástí Lipno Sport Festu, tentokrát zahajuje jeho bohatý program. Ten osvěží i podvečerní koncert kapely Portless v maríně, závodním epicentru. A po něm se poběží znovu už v poklidu s čelovkami za stmívajícími se rozhledy na Stezku v korunách stromů.

Týdenní nabídku Lipno Sport Festu uzavírá pak další sobotu (24. 8.) třetí závod série Craft Team Challenge, unikátního formátu týmového půlmaratonu, už na okruhu podél vody, ne v kopcích nad ní. A v pátek (22. 8.) tu proběhne hudební minifestival s vyhlášenými jmény – Laura a její tygři, Kašpárek v rohlíku, Děda Mládek Illegal Band, Bára Poláková, Eddie Stoilow a další. Není to lákavá nabídka pro ještě jeden týden dovolené?

Každopádně začínáme zostra Lipenským půlmaratonem MTRC. „Lehce jsme změnili trať, vypouštíme poslední stoupání od Stezky k Alpské vyhlídce. Chceme mít běhavější trať a taky nahoře v lese přibyly polomy,“ vysvětluje racionální důvody Martin Dvořák, ředitel závodu. Navíc se stejně jako loni běží jen dva týdny po královské Krkonošské 50 (nebo 21).

Zbytek trasy jednoho z nejspektakulárnějších podniků série MTRC  – ve významu různorodých a nádherných vyhlídek – zůstává. Tedy start v maríně, odtud vzhůru do poloviny sjezdovky pod lanovkou. Dál vlevo traverzem přes proklestěnou novou sjezdovku dál k vrcholu Lúče (933 m), mezi skalkami pak dolů k Louňovicím.

Zde romantickou stezkou podél řeky a Čertových proudů, do severního svahu Dvorečné, a znovu nahoru poslední prďák až na Stezku v korunách stromů. A pak oklikou zpět do cíle v epicentru maríny.

Kdo zná, rád se vrací. Kdo nezná, touží objevit.

Na startovní čáře se tu v minulosti objevila řada předních běžců i dalších osobností od olympijských vítězů Kateřiny Neumannové a Davida Svobody až k prezidentskému kandidátovi Vladimíru Dlouhému. Letos jsou už přihlášeni třeba další zlatý olympionik a bývalý světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle i s manželkou Evou, nebo bývalý cyklokrosový šampion a biker Pavel Camrda.

Rekordy závodu drží Milan Janata 1:28:19 a Kamila Gregorová 1:44:29, ale ještě s Alpskou vyhlídkou, teď se otvírá snazší šance je pokořit. Loni vyhrál Václav Bauer z šumavské Kleti, na jejíž vrchol běhá den co den už přes dva roky, co pod ní bydlí, a Aysen Solaková z Turecka, pracující v Praze v IT společnosti.

Závod poskytuje vysoký standard závodnického servisu s prodejem produktů partnera Mizuno za výhodné ceny, osvěžením v českém moři, nebo vyjížďkami diváků na atraktivní místa trati ve vozech Subaru. A také stále oblíbenější doprovodnou kratší pětku. Start je ve 14.15, aby se stihl přejezd vlaku před přeběhem kolejí.

Více informací na www.trailrunningcup.cz nebo www.lipno.info.