Lipno Ice Marathon: Zažijte v Česku drsnost arktického maratonu

Lipno Ice Marathon: Zažijte v Česku drsnost arktického maratonu

Lákal by vás maraton na jižním nebo severním pólu, ale je pro vás z jakéhokoliv důvodu nedostupný? Závod podobného charakteru si teď budete moci vyzkoušet také v Česku. 13. února se v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví uskuteční první ročník Lipno Ice Marathonu.

Pokud do Česka dorazí obvyklé zimní počasí, budou se muset účastníci vyrovnávat s velmi náročnými podmínkami. Poběží na sněhu a ledu. Teplota vzduchu v této lokalitě, která se nachází ve výšce 729 m n. m., obvykle v tomto období klesá k -20 °C.

Kromě maratonské distance se mohou běžci hlásit ještě na 22kilometrový závod. Připravena je i desetikilometrová trať, ta je však určena pouze mladým sportovcům.

LIPNOMARATON_logo-1-480x186Trasa závodu povede napříč zamrzlým Lipnem. V případě té nejdelší poběží závodníci z Černé v Pošumaví až do obce Lipno nad Vltavou, kde se trať půlí a vrací zpět do místa startu v kempu Jestřábí. Obdobně je na tom i půlmaraton a Young guns maraton, který má svou otočku v lokalitě, kde sídlí vodní záchranáři – v Dolní Vltavici. V případě, že by led nebyl stabilní, mají organizátoři připravenou náhradní, bezpečnou a zároveň náročnou variantu.

Hlavní kategorií je již zmíněný běh, další variantou – pokud počasí dovolí – je disciplína Freestyle, která zahrnuje brusle, běžecké lyže, kite, ledovou jachtu a kolo. Závodník si může vybrat jeden prostředek nebo je libovolně kombinovat. V disciplíně Freestyle si vybere každý, kdo má rád jakýkoliv aktivní pohyb na ledě.

„Po celé trati budou rozmístěny hlídky záchranářů, které budou bdít nad bezpečím všech sportovců. Většinu z nich budou tvořit vodní záchranáři z Dolní Vltavice pod vedením svého velitele Milana Bukáčka. Jsou to již ostřílení profesionálové, se záchranou na ledu mají své mnohaleté zkušenosti,“ říká ředitelka závodu Adéla Černá.

Do závodu se můžete přihlašovat na webu www.icemarathon.cz.

Text: red | Foto: Lipno Ice Marathon