Maraton v New Yorku si zaběhlo i 25 Čechů

50 869 běžců ze 130 zemí světa stálo první listopadovou neděli na mostě Verrazano spojující dvě newyorské čtvrti Brooklyn a Staten Island. Mezi nimi samozřejmě i Češi. 25 z nich dostalo šanci zaběhnout si jeden z nejslavnějších maratonů světa. Shodli se, že nešlo tolik o čas, ale o zážitek a ten byl skutečně obrovský!

Díky podmínkám slosování o startovní čísla bylo složení skupiny běžců dílem náhody. Od první chvíle však bylo vidět, že když se potkají lidé se stejnou vášní, utvoří skvělou partu. Ve čtvrtek 30. října se na Letišti Václava Havla sešla skupinka vytrvalců vybavena oficiálními bundami RunCzech. Posilněni malým pohoštěním, které pro ně Letiště připravilo, vyrazili společně směr New York za novým běžeckým dobrodružstvím.

Číslo v ruce

Zdravé jádro tvořili ti, kteří společně bydleli a cestovali, včetně proslulého kardiochirurga a zapáleného běžce Jana Pirka. Do společných akcí se však rádi zapojovali i ti, kteří cestovali samostatně. Prvním bodem programu byla návštěva Expa, kde si vyzvedli startovní čísla. Jakmile jednou měli čísla v ruce, z maratonského snu o New Yorku se stala skutečnost.

V pátek se již v Central Parku, který je zároveň cílovou destinací maratonu, vše připravovalo na slavnostní průvod národů, neboli Parade of Nations. Největší pozornost budil vlajkonoš české výpravy Bohuslav Komín ve valašském kroji, zvlášť když se k němu ještě přidala vlajkonoška ze Slovenska, taktéž ve slovenském kroji.„Nést českou vlajku na tak významné sportovní akci byla pro mě nesmírná čest a zážitek na celý život,“prohlásil po slavnosti vlajkonoš. Česká republika byla ohlášena jako země s nejlepším pivem na světě a země Martiny Navrátilové, k čemuž se každý ze zúčastněných hrdě hlásil.

Slavnostní průvody a prohlídky města nejsou právě nejlepší přípravou na maraton, a tak někteří maratonci uvítali možnost proběhnout se v sobotu ráno s olympijským vítězem z maratonu v Aténách Stefanem Baldinim a připravit se společně na závod.

To hlavní, kvůli čemu všichni do New Yorku přijeli, byl maraton samotný. V závodní den bylo sice slunečno, ale běžce potrápil na trati vítr. Veškeré nesnáze však závodníci překonali, dílem vlastní vůlí, dílem úžasných fanoušků podél trati. Do cíle doběhli všichni. Čtyři z nich, Zuzana Hofová, Ivo Eichler, Ondřej Doležal a Pavel Prudil, se po dokončení TCS New York City Marathonu mohou pyšnit dokonce titulem RunCzech Star+ náležící těm, kteří letos absolvovali všech 7 závodů RunCzech běžecké ligy včetně toho osmého, hostujícího závodu. Nejrychlejším Čechem byl Matěj Valtr, který proběhl cílem na slušném 226. místě s časem 2:48:05.

Rozdíly jsou, porovnání je ale nemožné

Srovnávat maraton v New Yorku s Prahou je jako posuzovat, jestli je hezčí Pražský hrad nebo Socha svobody. Je to zkrátka nesrovnatelné. „Praha má rozhodně nejpěknější atmosféru, ale New York je něco úplně jiného. Není to o krásách města, ale hlavně o neskutečné energii, která celý závod provází. Je to zážitek na celý život,“ popisuje Bohuslav Komín, jehož čas byl 4:10:23.

Únava z náročného závodu byla odložena na později a večer vyrazili naši maratonci na společnou party. Slavnostní přípitek a gratulaci k úspěšně zvládnutému závodu pronesl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, který je na jejich cestě doprovázel. Do noci se pak probírali maratonské zážitky.

Na zpáteční cestě už se začali rodit nové běžecké a cestovatelské plány v jednom. Ústřední téma pondělní cesty domů byla otázka: „A kam poletíme příště?“ Jednou z variant je Beijing Marathon, hostující závod pro příští rok. „Jsme tak dobrá skupina, že bychom měli jet ve stejném složení,“ dožadovali se na Carlovi Capalbovi běžci.