Maraton ve Stromovce stále zdobí podzimní kalendář jako monument

Pražský maraton ve Stromovce je tradičním, až tradicionalistickým podnikem, kde jde v první řadě stále o samotný běh a výkon. Už šestapadesát let. Bez ohledu na komerční a trendy vlny. Letos tenhle parkový monument ožije v sobotu 12. října.

Poprvé tu běželo 30. 6. 1963 v režii Rudé hvězdy 51 vytrvalců – prvním vítězem se stal Miroslav Bomar (2:35:44). Tradiční mistrovství Prahy se brzy vyšvihlo na mezinárodní pražský maraton, kde se v roce 1978 předvedl olympijský vítěz Waldemar Cierpinski, a v roce 1983 ukázalo rekordních 688 běžců, kdy vyhrál sovětský maratonec Sergej Petrov v rekordním čase 2:15:36.

Teprve později se na stejné trati přidal i podzimní závod Pražská Stromovka, ten převzal v roce 1988 samostatně štafetu. V roce 2013, kdy se jedinkrát vinou povodní neběželo, byl přejmenován na memoriál nestora českého běhu, sice původem chodce, ale později neúnavného propagátora, moderátora a všeznalce běžeckého světa Iva Domanského.

On sám po dlouhá léta přesvědčeně tvrdil: „Jde o maraton s největším počtem českých běžců, doběhnuvších pod čtyři hodiny.“  A to platí dodnes, kdy se úkolu zkrotit organizačně pytel hadů v podobě uspořádání závodu Marek Blažek, taktéž zprvu chodec, pak i běžec a majitel zvučné výsledkářské firmy Apachi/Sportovniservis.cz.

Právě on po povodni mírně upravil okruh v okolí jezírek, a zkrátil ho na 4219,5 metru, tudíž se běželo desetkrát. „Nyní jsme ho zavedli i do areálu Olympu, který pomohl se zázemím. Najdete tu šatny, sprchy, občerstvení i parkoviště. Jeden okruh teď měří 5 274 metrů a natočíte jich osm,“ říká.

Kromě okruhových specifik potěší i ty finanční. Rozumná cena startovného, samozřejmě s předstihem nejlepší. A pak čisté prize-money, žádné často nefunkční sponzorské dárečky, tu berou nejlepší i ve všech věkových kategoriích (500-300-200 Kč). Letos se navíc vyhlašuje Mistrovství ČR veteránů.

Pokud byste se necítili, dá se běžet i ve dvojici, každý půlmaraton. Start je na Olympu v 10, pro pomalejší běžce s limitem 6 hodin v 9.30.

Loni slavili triumf ruští běžci Vsevolod Chudjakov (2:24:49) a  Marija Rezničenko (2:47:28), nejlepší domácí byli zkušený příbramský triatlonista Petr Švarc (2:43:37) a nezdolná pražská máma Radka Churaňová (2:52:11).

Registrace ještě běží na www.sportt.cz, volná čísla budou k dispozici na místě za 500 Kč.

Text: Tomáš Nohejl