Na evropský šampionát do polského Olštýna míří 13 českých triatlonistů

O triatlonových mistrech Evropy v super sprintu se rozhodne už tento víkend v Olštýně. Na severu Polska se od 27. do 29. května uskuteční evropský šampionát kategorie elite, závodníků do 23 let a juniorů, které čeká také štafetový závod. Česko bude reprezentovat 13 triatlonistů.

Jedinou účastnicí závodu žen bude Michaela Štěrbová, kometa posledních dvou sezon se do Polska nominovala na závodu evropského poháru v Liévinu.

V závodě mužů bude mít Česko výrazně početnější zastoupení. Do Polska zamířili Tomáš Zikmund, Tomáš Kříž, Filip Michálek, Filip Tlamka, Jan Volár a Lukáš Juránek.

O juniorské nominace se sváděly krásné souboje na závodě Českého poháru ve Zlíně, kde si účast zajistili tři nejlepší junioři a tři nejlepší juniorky: Kateřina Hadravová, Kristýna Dvořáková, Vanda Křížková, Šimon Michálek, Ondřej Gajdoš a Jakub Homola.

„Závody v super sprintu jsou vždycky tak trochu loterie, do Olštýna jsme ale vyslali výpravu plnou velmi nadějných závodníků. V elitní kategorii bych proto byl spokojen s umístěním alespoň jednoho závodníka v nejlepší patnáctce. V juniorské kategorii předpokládáme několikanásobnou účast ve finále A, kde už se pak může stát cokoliv a věříme, že někdo pozitivně překvapí,“ říká Nikola Štourač, sportovní ředitel České triatlonové asociace.

Už v pátek odstartuje program pro závodníky elite i juniory semifinálovými rozjížďkami, na jejichž základě budou rozřazeni do sobotních finále A a B. V neděli pak program uzavře mistrovství Evropy juniorských smíšených štafet a také závody kategorií Age Groups, ve kterých bude Česko reprezentovat Dana Hyláková.

Plavecká část o délce 300 metrů se uskuteční v jezeře Ukiel, na jehož břehu bude centrum šampionátu. Při cyklistické části ujedou závodníci osm kilometrů rozdělených do tří okruhů. Závěrečný běh bude měřit dva kilometry.

Ve stejný termín jako evropský šampionát v Olštýně se uskuteční závod Světového poháru v italské Arzacheně, kterému dali přednost Radim Grebík, David Martin a olympionička z Tokia Petra Kuříková. Na Sardinii se bude závodit na sprint distancích 750 m / 19,3 km / 5 km. Specifikem tohoto závodu je mimořádně náročná cyklistická část, při které triatlonisté třikrát vystoupají na strmý kopec, kdy během 1,5 km zdolají přibližně 110 výškových metrů.

Evropský šampionát v Olštýně i Světový pohár v Arzacheně můžete sledovat prostřednictvím internetové televize TriathlonLIVE.tv.