Na změněné trati nezměněný vítěz. Trail Praha vyhrál Fejfar

Nikdy nevěřte Martinu Dvořákovi, řediteli seriálu Trail Running Cupu, když mění trať. Hrozivé seběhy dáte, to on jen tak straší. Anebo při rovnání profilů vrátí do mapy starý prudký kopec… Jako teď na Trailu Prahu. Nejlíp přijďte sami a vyzkoušejte na vlastní kůži. Nebude litovat, tomu zas naopak věřte.

Na nejčasnějším otvíráku jedenáctileté historie oblíbené série přírodních zážitkových běhů nechyběly teplé sluneční paprsky ani poslední březnovou sobotu. Pětikilometrový okruh se posunul do západní části petřínského parku, na desítce čekal jako obvykle dvakrát. Ovšem vítěz si poradil i tady. Ondřej Fejfar tu vyhrál už pošesté.

„Odnikud z jednoho místa těch vítězství tolik nemám,“ pochvaloval si vlastní výsledek i závod letos 33letý převážně horský běžec z Podkrkonoší. Zato pocitově si tak úplně nejuchal. „Nic moc, připravuju se na pražský půlmaraton (2. 4.) a trénuju víc po rovině. Bylo to cítit, navíc jsem šel z plného tréninku, jako silovou přípravu,“ říkal. V zimě sice většinově běhal, ale jednou týdně dával kvalitní skialpy.

První zhruba tři kilometry se drželi ve třech s dalším elitním horalem Tomášem Macečkem, původem z Beskyd, a nováčkem v seriálu Jaroslavem Blažkem, Pražanem v barvách ČZU. „Pro mě to byl začátek sezony, prošťouchnutí. Ze začátku se mi běželo až moc dobře, nechal jsem se unést a pak si musel zvolnit, abych to vydýchal,“ potvrzoval Maceček. „V kopcích jsem jim trošku cuknul a pak to ve druhém kole udržoval,“ dodal Fejfar. Cílovou čáru protnul v čase 36:04, o 27 vteřin za ním Blažek, 1:02 pak Maceček. Po dvou vítězstvích tady podruhé třetí.

V popředí se pak zjevili další známé tváře – pátý loňský objev Šimon Beránek z Kolodějí, osmý kadaňský superveterán Čeněk Filingr (61!), desátý, jedenáctý a dvanáctý tradiční účastníci Jan Friček, Zdeněk Beck – ten má na svém kontě druhý nejvyšší počet startů v TRC – a František Bidlo.

Hned pak už následovala první žena, Eugenia Boffo z Itálie (42:55), která svůj triumf oslavila s náležitým jižanským temperamentem. Ostatně vlaječky ve výsledkové listině vypadaly impozantně – Belgie, Maďarsko, Řecko, Velká Británie, Španělsko, Německo ale i zámořské mocnosti jako Brazílie, Jižní Afrika, Kanada, Japonsko i Čína.

Druhá skončila Jana Němcová (46:13) a třetí loňská vítězka Ivana Vávrů (46:25). Pětka nebyla zdaleka jen doprovodná, vítězství viselo vysoko, 18letý triatlonista Vojtěch Horák běžel 19:16. O dva roky starší Alena Tylšová z Kerteamu, loni absolutně nejlepší, skončila teď čtvrtá za 20:42.

„Jiná trať byla pro mě lepší, víc se to střídalo nahoru a dolů, dalo se i odpočinout, celkově pestřejší. A nebylo horko,“ radovala se studentka češtiny a francouzštiny na Pedagogické fakultě, která běhá teprve dva roky a už stihla i extraligu v dresu Olympu. Nejvíc ji baví právě pětky, chystá se i na mistrovství republiky. „Pak Běchovice, ty se musí, ale na delší mám ještě čas, ne?,“ usmála se.

Nový okruh se zkrátka líbil všem. Oba špičkoví horalové ho chválí, přestože mají před sebou vrcholy v jiných dimenzích.  „Možná nejlepší ze všech, co tu byl,“ porovnával zkušeně Fejfar. „Chyběl mi jen ten seběh trailíkem od kostelíčka. Kromě posledního výběhu to bylo asi nejlehčí,“ dodal muž, který se stejně jako loni v létě chystá na proslulý Broken Arrow skyrace do Kalifornie.

„Krásný, hravý, nahoru dolů, doleva doprava. Líbí se mi tady i s tou atmosférou,“ přidal se Maceček, který mu dal předost před „konkurenčním“ parkem v Průhonicích. Také on má nyní před sebou náležitý vrchol – 90kilometrový Marathon Mont Blanc. Taky on se chystal hodně na běžkách a na skialpech, přidal víc cvičení a posilování. „Hlavně jsem zdravý, snad se to projeví.“ Alopecii o den později proslavenou na oscarovém večírku ani nepočítá. „Jen mi víc teče pot do očí a lepí se na mě mouchy. Ani lékaři moc nevědí, co za tím je,“ mávnul rukou.

Dopoledne běhaly u strahovských kolejí děti, pozávodní happening v nových účastnických tričkách a s povedenými medailemi na krku se vydařil. Trail Running Cup 2022 se rozběhl. Příště míří 21. května na Králický Sněžník, podruhé sem na horský maraton (a doprovodnou třináctku).

Kompletní výsledky najdete zde: SportGroup www stránka (orgsu.org)

Foto: Martin Wawrzyczek