Najděte si barvu vítězství

Fakt, že barvy výrazně ovlivňují naši náladu, je znám už dlouhá staletí. Podle některých výzkumů ovšem může barva dresu dokonce přímo ovlivňovat i sportovní výkonnost.

Když návrhářka Stella McCartney oblékla pro londýnskou olympiádu britské atlety do modrých dresů připomínajících barvy skotské vlajky, nenaštvala tím pouze nacionalisty z Anglie a Walesu. Robert Barton z Durhamské univerzity ji dokonce v tisku obvinil, že tím přímo snížila šance sportovců na medailová umístění.

Právě Barton se s kolegou Russellem Hillem dlouhodobě zabývá vlivem barev na výkonnost a tvrdí, že barvou vítězů je červená. Na OH 2004 například podle něj mnohem častěji vítězili sportovci oblečení červeně než ti modří. Ve stejném roce na fotbalovém Euru zase sledovali pět týmů a spočítali, že všechny dosahovaly lepších výsledků v červených dresech než v modrých nebo bílých.

Maminka říkala: jedině červená!

Do červené se v poslední dny turnaje obléká i legendární golfista Tiger Woods. Na otázku jednoho fanouška, proč to dělá, přitom na svých stránkách odpověděl: „Moje matka tvrdí, že červená je barva síly.“ Evoluční biologové navíc tvrdí, že červená je signálem mužské dominance a vysoké hladiny testosteronu a také prokazatelně zvyšuje agresivitu.

Žádné výzkumy se ovšem zatím nezaměřily na vliv červených dresů na vytrvalce. Z logiky věci ovšem vyplývá, že na kratších tratích by prospěch přinést mohly, protože tam je určitá dávka agresivity potřeba, nehledě na to, že červená patří mezi nejvíce energizující barvy. Při maratonu ovšem může způsobit předčasné vyčerpání či přepálení začátku.

Co si obléci

Červená – zvláště na kratších tratích vám dodá pořádnou dávku energie a agresivity.

Oranžová – jemnější alternativa k červené. Je rovněž velmi energizující, ovšem mnohem méně agresivní.

Žlutá – zlepšuje náladu i duševní a tělesnou svěžest, v náročném závodě vám dodá energii i optimismus. Zvyšuje také chuť k jídlu.

Modrá – výrazně zklidňuje a harmonizuje. Pro závod není příliš vhodná, maximálně pro ztlumení úzkosti a zlepšení koncentrace před ním. Zmírňuje také chuť k jídlu.

Zelená – sice také zklidňuje, ale zároveň zvyšuje sebevědomí, posiluje vyčerpané nervy a zlepšuje koordinaci pohybu, takže třeba na delší závody může být dobrou volbou. Navíc je skvělá na relaxaci.

Fialová – směs agresivní červené a zklidňující modré může být pro běh skvělou volbou: Dodá vám energii, ale zároveň i vyrovnanost, sílu a stabilitu. Skvělá pro úzkostné typy!

Růžová – barva něhy, lásky a klidu je to poslední, co můžete pro boj o vítězství potřebovat.

Bílá – neutrální barva, kterou nic nezískáte (kromě ochlazení v horkých dnech), ale také nezkazíte.

Černá – nemusí být nutně negativní. Při závodě vám pomůže šetřit energii a před startem se díky ní lépe uzavřete do sebe, pokud na vás okolní mumraj působí rušivě.