Navzdory pádu bere Michal Novák body i z druhé etapy Tour de Ski. Po závodech v Lenzerheide je průběžně devatenáctý

Prestižní Tour de Ski má za sebou první dvě etapy, které hostilo švýcarské Lenzerheide. Český reprezentant Michal Novák dokázal bodovat v obou startech – po úspěchu v úterním sprintu si připsal body také v dnešním distančním závodě na 15 km klasicky s intervalovým startem, kdy navzdory pádu ve sjezdu vybojoval 23. místo. Adam Fellner bere 51. příčku a Petr Knop obsadil 80. místo. Nejrychlejší byl Fin Iivo Niskanen.

Michal Novák do závodu doslova vlétl, a to navzdory hustému sněžení s deštěm i vysoké nadmořské výšce. Na prvním mezičasu byl v pátém nejrychlejším čase! Pak jej ale zastavil pád ve sjezdu, kdy při odšlápnutí podklouzl na ledové plotně. „Vlétl jsem do hlubokého sněhu a ztratil nějakých patnáct vteřin. Zkazilo mi to celý závod, protože jsem z toho byl rozhozený a v prvním okruhu jsem se z toho dostával,“ popsal Novák.

Ve třetině trati se tak svým mezičasem pohyboval na hraně elitní třicítky. Ve zbytku závodu pak dokázal zrychlovat a nakonec si v náročných podmínkách připsal 23. místo. V celkovém pořadí Tour de Ski mu patří 19. pozice.

„Ten pád mě mrzí. Kdyby k němu nedošlo, myslím, že bych byl do patnáctky, možná bych atakoval nejlepší desítku,“ uvedl Novák. „Můj výkon ale ovlivnila i ta nadmořská výška, ve které se mi nedýchalo úplně dobře. A co se týče počasí, tak podmínky byly šílené. Myslím, že diváci u trati z toho museli mít dobrý cirkus, protože mi přišlo, že do kopců sotva lezeme,“ dodal s úsměvem.

První mezičasy Adama Fellnera s Petrem Knopem napovídaly, že se budou pohybovat v osmé desítce výsledkové listiny. Po první třetině závodu ovšem začal Fellner pořadím strmě stoupat! Nakonec se dokázal posunout na hranici první padesátky, konkrétně na 51. místo. Do dalšího závodu Tour de Ski půjde z 53. příčky. Petr Knop dokončil druhý závod v Lenzerheide na 80. místě, stejná pozice mu patří v průběžném pořadí Tour.

Tour de Ski bude pokračovat 31. prosince, kdy se běžci na lyžích představí v německém Oberstdorfu.