Nejlepší vytrvalci světa míří do Olomouce

Mattoni 1/2Maraton Olomouc nebude zážitkem jen pro běžce, ale také pro diváky, kteří uvidí nejlépe obsazený půlmaraton světa. Na start se v sobotu postaví olympijský vítěz a dva do nedávna světoví rekordmané – Stephen Kiprotich, Wilson Kipsang a Mary Keitanyová.

Wilson Kipsang je vítěz čtyř závodů prestižní série World Marathon Majors i její celkové prémie v hodnotě půl milionu dolarů. Do loňského roku také držel světový maratonský rekord.

Přímý přenos
» Závod se bude vysílat v přímém přenosu na www.runczech.com ve spolupráci se Seznam.cz. Sledujte, komu olomoucká trať sedne nejlépe nebo jestli se bude konat podobné překvapení jako loni, kdy se slavný Kipsang musel sklonit před svým tréninkovým kolegou Geoffreym Ronohem.

Stephen Kiprotich zvítězil na olympijských hrách v Londýně, kde dokázal získat pro Ugandu po čtyřiceti letech zlatou olympijskou medaili v maratonu. Na mistrovství světa v Moskvě se pak stal teprve druhým atletem v historii, kterému se podařilo rok po olympijském triumfu přidat ještě titul mistra světa v maratonu. Mattoni 1/2Maraton Olomouc pro něj bude posledním testem před nadcházejícím MS v čínském Pekingu.

Mary Keitanyová byla do loňského roku výkonem 1:05:50 nejrychlejší ženou historie. Až loni ji předstihla Florence Kiplagat s časem 1:05:12, který letos ještě vylepšila na 1:05:09. Dvojnásobná vítězka prestižního londýnského maratonu z let 2011 a 2012 se však po porodu druhého potomka navrátila ve vynikající formě a do sbírky cenných kovů v listopadu přidala ještě vítězství ze slavného TCS New York City Marathonu.

Závod odstartuje v sobotu 20. června v 19 hodin.

Text: Redakce | Foto: Shutterstock