Nezdolný Zátopek v Lomené aleji běží dál

Navzdory všem peripetiím včetně ročního odkladu filmové premiéry Davida Ondříčka funí legendární lokomotiva dál s nepřidušenou parou. Zátopkova 10, závod, který mu skládá tu nejlepší poctu, totiž během po jeho tratích v lese Lomené aleje u Houšťky a Staré Boleslavi, chystá čtvrtý ročník. Na sobotu 8. srpna!

„Nemělo by nám nic hrozit. Jsme v přírodě, běžíme intervalově, účastnický limit je pět set lidí,“ těší se ředitel závodu David Dvořák. A chystat se můžete i vy, na pohodovou a podmanivou atmosféru. Přesto je letos něco jinak. Poprvé už i Dana Zátopková, dobrá duše a zdroj Emilovy nezdolné energie, bude shlížet na běžecký rumraj z nebe.

Před nekonečnou letní horúčavou se ten zdejší schovává do stínu voňavého lesa… a hledá ducha běžeckého fenoména. Neboť jeho nejzářivější výsledek, tři zlaté medaile na jedné olympiádě, od 5 přes 10 km až k maratonu, už s největší pravděpodobností nikdo nevyrovná. Natož aby ho mohl překonat. A desítka byla jeho nejmilejší i nejúspěšnější…

Síla příběhu a odkazu přilákala už na start premiéry 2017 přes tři stovky běžců. A také Zátopkovu ženu Danu, která nemohla chybět u toho, aby pozdravila účastníky. „Běhala jsem tady taky, jenže vždycky jsem zabloudila,“ usmívala se vždy dobře naložená dáma, dávná olympijská vítězka v hodu oštěpem.

Pozor, běhá se intervalově na pětikilometrovém okruhu. Tedy tak, abyste aspoň přeneseně ochutnali tu tvrdou práci a úsilí, kterou tady v nekonečných trénincích osamocený Zátopek zanechal. Vždyť i on sám tu běhal a trpěl, skrápěl ji potem a krví až k vítězstvím. Navíc lesní stezky by dav nepobraly… Pokud se necítíte hned na deset, připravena je i štafeta dvojic 5+5 km.

„Nikdy to nebude masovka, ani ji nechceme být, prostě se chceme proběhnout v lese a připomenout si stopy něčeho už nedosažitelného a neopakovatelného,“ říká David Dvořák, který si tuhle akci vymyslel a provozuje.

Trať je rychlá, ale členitá. Lesní cesty nemohou nabídnout strojovou rovinu tartanu. Je třeba přeskočit kořeny, prudce točit do zatáček, přeběhnout asfalt, probrodit se pískem i přitlačit do mírného kopce. Při křtu po velkém dešti přibyly ještě blátivé kaluže. Loni a předloni i ve vedrech tu však duby, borovice a další stromoví zajistilo smířlivý stín.

Loni vyhrál čerstvý otec Jan Pernica (34:53), známý trenér, který připravoval i Václava Neužila, hereckého představitele Zátopka do filmu. Mezi ženami Eva Slavíková (41:44). Ukázal se i olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda nebo primácký moderátor Petr Vágner.

Všichni účastníci včetně dětí ochutnají servis čipové technologie měření času. Start je v 10.30, děti (na 500 a 1000 metrů ve 12.30 hodin). Krom bezvadného občerstvení se můžete těšit i na velmi slušné ceny. Vítězové všech 10 kategorií získají tradičně hodinky Prim, zajímavě vypadá bazén od Marimexu v tombole, knihy od Paseky, či oblečení od eshopu ROAM.cz. Běžeckým partnerem se stává poprvé značka Salming, jejíž produkci tu můžete otestovat a ještě s předstihem o ně soutěžit na facebooku. A důstojný respekt zajišťuje i podpora Středočeského kraje a města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Více informací najdete na https://www.zatopkova10.cz/, přihlášky na www.sportt.cz.