O duatlonové tituly se bude závodit u žamberského zámku

O duatlonové tituly se bude závodit u žamberského zámku

Nádherná zahrada žamberského zámku se opět promění v závodní trať. Při populárním Duatlonu Žamberk se bude v sobotu 18. září už po jedenácté závodit o mistrovské tituly v krátkém duatlonu, o které poběží a pojede více než 220 účastníků.

V kombinaci běhu, cyklistiky a běhu se bude na východě Čech závodit už po jedenatřicáté, poprvé se tu na start postavila v roce 1991 desítka místních běžců a lyžařů, kteří do té doby ani nevěděli, z jakých sportů se duatlon skládá.

„Za tu dobu se na startovní čáru Žamberského duatlonu postavilo mnoho reprezentantů různých druhů sportu, medailisté z olympijských her a mistrovství světa. Například triatlonisté – Petr Vabroušek, Přemek Švarc, Vendula Frintová nebo biatlonisté – Ondra Moravec, Michal Krčmář či Eva Kristejn Puskarčíková,“ píše na webu duatlonzamberk.cz zakladatel závodu Tomáš Strnad. „Přestože je Žamberský duatlon od roku 2011 pořádán jako Mistrovství ČR, jsou to především hobíci a všichni milovníci běhu, jízdy na kole a pohybu vůbec, pro které tento závod pořádáme.“

Nyní bude závodit přibližně 230 účastníků, kteří v hlavním závodě nejprve absolvují pětikilometrový běh v zeleném parku žamberského zámku. Následně se vydají na dvacetikilometrovou cyklistickou část, která je v kopcích Podorlické pahorkatiny dovede přes Letohrad do Písečně, odkud pojedou zpět. Závěrečný tříkilometrový běh se pak znovu odehraje v zámeckém parku. 

Svůj už čtvrtý duatlonový titul se tu pokusí získat Vojtěch Bednarský, konkurovat mu budou například reprezentant v dlouhém triatlonu Petr Soukup, juniorský reprezentant v olympijském triatlonu Jakub Marek, člen nejužší české ironmanské špičky Jan Šneberger, loni druhý Jan Franěk nebo třeba trenér, bývalý profesionál a skvělý běžec Tomáš Mika. 

Na startovní listině závodu žen zatím chybí jméno už pětinásobné vítězky Pavlíny Poláčkové. Zvítězí juniorská reprezentantka Eliška Říhová, nebo se bude radovat někdo jiný?

Součástí programu jsou také dětské závody. První start žáků je naplánován na 8.50 hodin, startovní výstřel hlavního závodu zazní přesně v 10.30 hodin.