O vítězích Českého poháru se rozhodne v Račicích

Kdo se stane vítězem Českého poháru v krátkém triatlonu? Rozhodne se už tento víkend v Račicích, kde se uskuteční individuální i štafetové závody. V Labe aréně budou mít triatlonisté poslední příležitost získat body do absolutního pořadí.

Krásné prostředí veslařského kanálu v Labe aréně se stane scénou pro šestý letošní závod Českého poháru v krátkém triatlonu, celý seriál pak v září uzavře CITY TRIATHLON Karlovy Vary, při kterém ovšem budou ve hře body pouze do věkových kategoriích. O absolutních vítězích se tak rozhodne už při Triatlonu Račice. 

V této chvíli si průběžná první místa drží Filip Václavík s Lucií Miklišovou. Šanci na celkový triumf má ovšem celá řada dalších triatlonistů – do absolutního pořadí se totiž započítávají čtyři nejlepší výsledky, přičemž někteří závodníci mají absolvované teprve tři závody.

Díky vhodnému termínu i atraktivním prize money figuruje na startovní listině početný zástup reprezentantů, vedle kterých se představí i elitní zástupci dlouhého triatlonu, například Pavel Hradil nebo Jan Šneberger. Největšími favority ale budou Jan Volár, Filip Václavík, Filip Michálek, Jakub Marek, Tomáš Kříž a dále zástupci juniorské reprezentace. V závodě žen budou mít jen ty nejvyšší ambice Michaela Štěrbová a Kateřina Hadravová. 

Na startovní listině figuruje už přes 280 triatlonistů. „S ohledem na velký počet účastníků uzavřeme registrace ve čtvrtek v 15 hodin, na místě pak už nebudou možné,“ upozorňuje Karel Zadák, jeden z hlavních organizátorů závodu. 

Triatlon Račice se uskuteční formou super sprintu, ovšem v netradičním formátu. Dopoledne závodníci absolvují první závod s intervalovým startem – muži i ženy společně. Drafting při něm bude zakázán, navzdory tomu ale nejsou povoleny časovkářské nástavce na řídítka, protože při dalším závodu už je hákování povoleno. Odpoledne se pak na start postaví podruhé, nebudou ovšem rozděleni do více finálových jízd, ale do závodu se vydají Gundersenovou metodou dle rozestupů z dopoledního závodu.

„Chtěli jsme dát všem závodníkům jistotu, že budou závodit dvakrát a nikdo nebude vyřazen. Nikdo se zároveň nemusí obávat strkanice ve vodě, nikomu neujede balík na kole, nikdo nebude vědět, jestli je první nebo poslední. Takže i padesátiletý začátečník, který není silný plavec, si náš závod užije,“ vysvětluje Karel Zadák, proč se rozhodl pro formát stíhačky. Oba závody se přitom pojedou na velmi krátkých distancích 0,4-10-3 km.

V neděli pak bude program pokračovat závodem štafet.

Závod jako tečka za kempem

Pohárový závod bude vyvrcholením velkého meziklubového soustředění, které v Račicích probíhalo v předchozích dnech. Zapojilo se do něho celkem 136 dětí z většiny triatlonových klubů v Česku. Účastníci byli rozděleni do 12 výkonnostních skupin a pracovali pod vedením 12 trenérů, které řídil z pozice hlavního kouče Lukáš Vrobel, bývalý šéftrenér reprezentace. O organizaci se staral Petr Bludský, který byl zároveň duchem kempu, a zdravotnické zabezpečení zajišťovala Lenka Vrobelová.

„Na kempu jsme se nezaměřovali na výkonnostní složku, ale zejména na technickou. Děti se učily zvládat depa, naskakovat na kolo, opravit si defekt, ale zkoušely si také třeba krátké triatlony,“ dodává Karel Zadák. „Jsme rádi, že tu téměř každý klub měl svého zástupce,“ dodává.