Objev TRAILTOUR a vyběhni do terénu!

Některé běžecké závody v paměti nezanechají vůbec žádnou stopu. Jsou tu ale i jiné, které se stanou srdeční záležitost a běžci se na ně s nadšením každý rok vrací. A pak jsou tu závody, které se vymykají všem měřítkům i představám. Závody, které vás nabijí neskutečnou energií a naservírují vám zážitky, které na konvenčních závodech nikdy nezažijete. Jedním z takových závodů je i TRAILTOUR, která se už pátý ročník koná na těch nejhezčích trailech v Česku a na Slovensku.

Co je to TRAILTOUR?

TRAILTOUR je půlročník etapový virtuální závod. Každý ročník má předem definované trasy, které běžci musí zaběhnout. Letošní hřiště sestává z 50 etap v ČR a 30 etap na Slovensku (kvůli složité situaci na hranicích se na rozdíl od minulosti jedná o dvě samostatné soutěže). Celkové parametry vypadají na první pohled velmi extrémně – České etapy mají celkovou délku 566km s převýšením 18300m. Slovenské trasy měří dohromady 366km a nastoupáte na nich 18700m. Běžci, kteří se chtějí umístit na předních příčkách musí absolvovat ideálně všechny etapy, aby mohli zabojovat o některou z velmi hodnotných cen pro vítěze.

Objev nový trailový svět

Krása TRAILTOUR je ale v její rozmanitosti. Více, než závod, jen to pro většinu účastníků hřiště. Trailový manuál. Mapa s poklady Českého a Slovenského trailu. Jednotlivé etapy vás provedou tím nejlepší, co je v místních končinách k mání. Trasy vedou údolím kolem Sázavy, Beskydskými hvozdy, zapomenutými lužickými horami a podíváte se i na Sněžku. Na Slovensku nesmí chybět epický hřeben Nízkých Tater, utajené stezky v Košickém kraji, nebo flowtraily v srdci Malých Karpat. V každém koutě obou republik si přijdete na své. 

Virtuální charakter soutěže umožňuje maximální svobodu. Je jen na vás kdy a kam se vypravíte. Jestli zažijete východ slunce na hřebenech hor, nebo poběžíte při měsíčku kolem Máchova jezera. Moto TRAILTOUR zní “po první etapě pochopíš”. Jakmile ochutnáte tenhle zbrusu nový zážitek, kde se míchá adrenalin ze závodění s úžasem při objevování neznámých zákoutí, tak nebudete chtít přestat. Pro nejednoho běžce bude novinkou i nutnost orientace v neznámém terénu. K dispozici jsou GPX soubory s přesnou trasou i mapové podklady, ale na místě už se budete muset spolehnout pouze na svou orientaci, což dodává běhu úplně nový rozměr. 

Nikdy není pozdě začít

TRAILTOUR je půlroční soutěž. Pro absolvování maximálního počtu etap je důležité začít včas (odstartovalo se v květnu). Nikdy ale není pozdě na to začít. Do konce soutěže stále zbývá více, než dva měsíce a za tu dobu se dá posbírat obrovské množství zážitků. Jako bonus je navíc každý účastník s alespoň jednou etapou zařazen do tomboly o zajímavé ceny jako jsou běžecké boty, bundy, batohy a dokonce i sporttestery. 

Ohlasy účastníků

Co na celou TRAILTOUR říkají účastníci z LOKAL BLOKu, kteří jsou aktuálně v čele celkového klubového pořadí?

“Nejsem moc běžec – vždycky to pro mě bylo nutný zlo a nejlepší způsob jak se udržet v kondici poměr čas a výbava. Ale už mě i to běhání začíná bavit a je to super motivace” – Lenka Nováková

“Pro mě to je úplně nový svět, běhám takhle v terénu a podle mapy vcelku poprvý, takže za mě velké překonání sebe sama, zjištění, že zvládám i dlouhý trasy a cesty do kopce, objevování nových zákoutí přírody, dechberoucích výhledů a pestrostí terénu. Každá etapa nabízí mnoho rozmanitých zážitků. Časově samozřejmě náročnější, ale pokud člověk cíleně neobjíždí republiku, na spoustě míst se tak nějak v rámci cestování objeví. Jedete třeba vyzvednout děti na skautský tábor a etapa začíná 3 km od tábořiště. No a v neposlední řadě pár zaběhnutých etap ve skvělém kolektivu, to jsou vzpomínky k nezaplacení. Taky moc děkuju Tomáš Rybář (“kapitán” týmu LOKAL BLOK) za pozvání na tuhle skvělou půlroční akci!” – Tereza Čámská

“Mě na tom baví takhe Lokálová parta, která vlastně vznikla úplně spontálně. Vůbec jsem netušil, že si mi přihlásí tolik lidí. Nejvíc mě baví, jak to chytlo mé kamarády, kteří by jinak fakt neběhali. Jak říká Lůca: Za Lokal blok běhá i Tomíkova kadeřnice… Všem moc díky už takto v půlce za super společné výběhy, cesty vláčkem a spousta srandy u cílového pivka. Zážitkovou soutěž jsme již letos vyhráli na plné čáře. Uvidíme, jestli se ostatní týmy ještě zmůžou a proženou nás v týmově soutěži… Snad jo…” – Tomáš Rybář