OH Peking 2022: České běžkyně se při skiatlonu probojovaly do nejlepší třicítky

Odstartováno. Prvním závodem olympijských her v Pekingu byl pro běžecké lyžování skiatlon žen, při kterém závodnice absolvovaly kombinaci 7,5 km klasicky + 7,5 km volně. Na mimořádně náročné trati bojovaly také dvě české reprezentantky – Petra Hynčicová obsadila 26. místo, Petra Nováková byla 30. První zlatá medaile z běžeckých tratí patří favorizované Norce Therese Johaugové.

Náročné tratě v Národním centru běhu na lyžích u města Čang-Ťia-Kchou sice v sobotu 5. února zalilo slunce, i tak se ale teplota pohybovala v silném větru kolem mrazivých -13 °C.

V táhlých kopcích se začalo startovní pole trhat už od prvního okruhu. Na čele určovala tempo Therese Johaugová. Favorizovaná Norka postupně zredukovala vedoucí skupinu na čtyři závodnice, které společně přezouvaly do druhé části závodu. Obě české reprezentantky se držely v početné skupině, která byla na příčkách od 20. místa dále. Hynčicová zakončila klasickou část na 27. místě se ztrátou 2:01. Nováková vstupovala do skateové části na 30. místě, z něhož ztrácela na Johaugovou 2:10.

V dalších kilometrech pak Hynčicová své pozice držela, pracovala přitom ve dvojici s Japonkou Išidaovou. Do cíle pak dojela před svou asijskou konkurentkou na 26. místě se ztrátou 4:27,1.

„Od začátku až do konce to byl hodně těžký závod, proto bylo důležité zůstat trpělivá, což se mi povedlo,“ řekla Hynčicová. „Z výsledku mám hroznou radost, protože už v prvním závodě jsem si splnila cíl být do 30. místa. Pro mě je to velká úleva i nakopnutí do dalších závodů. A velkou radost mám i z výsledku Péti. Moc děkuji celému týmu a servisu za úžasné lyže, které mě podržely v klasice, což jsem přesně potřebovala, protože ve skejtu jsem pak silnější.“

Nováková se ve skateové části dlouho držela kolem 33. pozice s Italkou Di Centaovou a Kanaďankou Beattyovou. V posledních kilometrech ovšem nechala česká reprezentantka obě závodnice za sebou a začala se posouvat pořadím vzhůru. V konečné výsledkové listině jí patří 30. místo se ztrátou 4:39.

„Dneska ty podmínky naštěstí nebyly tak extrémní jako v předchozích dnech, protože foukal o něco teplejší vítr. Na druhou stranu byl poměrně silný a když na stadionu foukal proti nám, tak jsme skoro stály,“ popisovala Nováková. „Na 7. km jsem prošla větší krizí, kdy jsme ztratila hodně pozic, což mě mrzí. Na skejtu jsem se pak srovnala a zase se rozjela. Jen je škoda, že tam už byly mezi závodnicemi tak velké mezery. Místy bych totiž jela i rychleji, ale v tom větru by bylo sebevražedné, kdybych se o něco snažila sama, proto jsem si hlídala skupinky, co jely zezadu a snažila jsem se posouvat s nimi. Klaním se servisu za to, jak se jim povedlo připravit lyže. A co se týče výsledku, tak nejsem úplně spokojená. Možná škoda, že ten závod nebyl delší, protože bych se ještě posunula.“

Suverénní triumf si připsala Norka Johaugová, která se ve druhé části skiatlonu osamostatnila na čele a dojela si pro jednoznačné vítězství v čase 44:13.

Do závodu měla původně nastoupit také Kateřina Janatová. S ohledem na mimořádnou obtížnost pekingských tratí, vysokou nadmořskou výšku a také silný mraz, tedy energeticky velmi náročnou kombinaci faktorů, se rozhodla šetřit síly na úterní sprint, ve kterém bude mít větší šanci na výsledkový úspěch.

Další závod v běžeckém lyžování se v Pekingu uskuteční už zítra, kdy se v 8 hodin ráno postaví na start skiatlonu muži. Čeká je kombinace 15 km klasicky a 15 km volně.

Výsledky
Olympijské hry, skiatlon, Peking (Čína), 5. února 2022

Ženy: 1. Therese Johaugová (Nor.) 44:13,7, 2. Natalja Něprjajevová (Rus.) +30,2, 3. Tereza Stadloberová (Rak.) +30,5… 26. Petra Hynčicová +4:27,1, 30. Petra Nováková +4:39