OH Peking 2022: České dvojice se v team sprintu do finále neprobily. Muži berou 14. místo, ženy obsadily 15. příčku

Českým běžcům na lyžích se nepodařilo navázat na senzační výsledky v team sprintu z minulé sezony. Obě české dvojice skončily při olympijském závodě už v semifinále. Luděk Šeller s Michalem Novákem obsadili celkové 14. místo, Petra Hynčicová s Kateřinou Janatovou byly patnácté. Zlaté medaile z team sprintu klasickou technikou patří Norům a Němkám.

Celkem třináct dvojic se postavilo na start semifinálové rozjížďky, ve které nechyběla česká dvojice Luděk Šeller – Michal Novák. V každé ze dvou semifinálových rozjížděk byly ve hře čtyři přímá postupová místa, další dvě finálová místa pak byla vyhrazena pro nejrychlejší poražené.

Na prvních čtyřech ze šesti úseků se čeští reprezentanti drželi v těsném kontaktu s postupovými pozicemi. Do pátého úseku vysílal Michal Novák svého reprezentačního kolegu na třetím místě se ztrátou půl vteřiny na první příčku. Pak ale došlo ke zlomu a po pátém úseku už přijelo Česko na 7. místě se ztrátou 19,3 vteřiny. Tuto pozici už se pak Novákovi nepodařilo vylepšit – cílem projel jako sedmý se ztrátou 19,42 vteřiny na první Nory a 18 sekund na postupové pozice.

„Chtěli jsme postoupit do finále a bojovat o co nejlepší umístění, takže je to pro nás zklamání,“ řekl Šeller. „Některé země nasadily do závodu více distančních závodníků než klasických sprinterů, takže se už ve druhém kole jelo vysoké tempo a do třetího úseku jsem toho měl plné zuby, začal jsem ztrácet síly a byl jsem rád, že jsem se na tu předávku vůbec dostal. Bohužel se na výsledku opět podepsala nadmořská výška, na kterou každý reaguje trochu jinak.“

„Je to zklamání, chtěli jsme postoupit do finále, ale bojovali jsme, opravdu jsme tam nechali všechno, co jsme mohli,“ doplnil hodnocení Novák. „Iivo Niskanen to zase poměrně brzy natáhl a Luďka to stálo hodně sil. Zřejmě šel trochu přes hranu. Na posledním úseku jsem se snažil ještě něco sjet, ale bylo jasné, že útok na postup už je skoro nemožný. Snad nám to v budoucnu vyjde lépe.“

Do závodu žen měla původně nastoupit Tereza Beranová. Kvůli dýchacím problémům, které ovlivnily už její výkon ve štafetě, se ale na start nemohla postavit a ve dvojici ji nahradila Petra Hynčicová.

Po úvodních dvou úsecích byly české závodnice součástí vedoucí osmičlenné skupiny. Na třetím úseku ale zůstaly osamocené s Italkami na sedmém a osmém místě. A jejich ztráta na postupové příčky začala narůstat. Cílem projely jako osmé. Vítězné Rusky byly rychlejší o 55 vteřin, od postupu dělilo českou dvojici 24 sekund.

„S Katkou jsme se shodly, že to byl nejtěžší team sprint, jaký jsme kdy jely. Platí to o trati, nadmořské výšce i tempu, které se jelo. Snažily jsme se vydržet s první skupinou co nejdéle, ale bohužel jsme odpadly. Jakmile se pak udělá malá mezera, už je těžké to dojet. Člověk pak hledá síly, které už není kde brát, protože ta únava z předchozích závodů se sčítá. Na druhou stranu jsme na klasiku předvedly poměrně dobré výkony, protože obě považujeme za svoji silnější disciplínu skate,“ řekla za obě závodnice Hynčicová.

Běžci na lyžích mají před sebou poslední dva olympijské závody. Muži nastoupí v sobotu v 7 hodin SEČ na start 50km volně, ženy čeká v neděli třicítka volně od 7:30 hodin.

Výsledky
Olympijské hry, team sprint, Peking (Čína), 16. února 2022

Muži: 1. Norsko (Valnes – Klaebo), 2. Finsko (Niskanen – Maki), 3. Ruský olympijský výbor (Bolšunov – Terentěv) … 14. Česko (Šeller – Novák)

Ženy: 1. Německo (Hennigová – Sauerbreyová), 2. Švédsko (Dahlqvistová – Sundlingová), 3. Ruský olympijský výbor (Stupaková – Něprjajejová)  … 15. Česko (Janatová – Hynčicová)

Kompletní výsledky najdete zde.