OH Peking 2022: Janatová se s olympiádou rozloučila výborným 22. místem na třicítce. Hynčicová obsadila 41. místo

Běžecký program na olympijských hrách v Pekingu uzavřel závod žen na 30 km volně. V brutálním větru a velmi silném mrazu si Kateřina Janatová dojela pro výbornou 22. pozici! Petra Hynčicová se s Čínou rozloučila 41. místem. Petra Nováková nedokončila. Své třetí zlato vybojovala v Pekingu naprosto suverénním výkonem Norka Therese Johaugová.

Také poslední běžecký závod na olympijských hrách ovlivnilo počasí. Pořadatelé sice nezkracovali trať jako v případě mužské padesátky, ale s ohledem na silný vítr a mráz se rozhodli posunout start už na dopolední hodiny lokálního času.

Hned na prvních kilometrech se vydala za suverénním vítězstvím Therese Johaugová. Favorizovaná Norka rozjela ostré tempo, kterým už v prvním ze čtyř okruhů (každý z nich měl převýšení přibližně 300 m) roztrhala startovní pole do malých skupinek. Od 10. kilometru pak jela sólojízdu až do cíle, ve kterém oslavila své třetí zlato z pekingské olympiády.

Kateřina Janatová se dostala už v prvním kole do skupiny na 20. až 30. místě, která se začala trhat až v posledním okruhu. Do něho zbylo české reprezentace dostatek sil, aby se dokázala držet s nejlepšími závodnicemi této skupiny a dojela si pro 22. místo se ztrátou 6:49.

„Jsem s výsledkem moc spokojená. Dnešní závod jsem si užila asi nejvíc z celého olympijského programu. Ani mi nepřišel nějak mimořádně náročný, protože jsem jela ve skupině a už v prvním sjezdu jsem zjistila, že mám skvělé lyže, ze kterých jsem těžila celý závod. Na posledních třech kilometrech se mi pak podařilo nastoupit. Myslím, že po taktické stránce se mi ten závod vydařil,“ řekla Janatová.

Petra Hynčicová rozjela svůj závod ve skupině kolem 35. místa, bohužel ale zlomila hůl, proto neudržela kontakt a už od třetiny závodu zůstala na boj s větrem osamocena na pozicích kolem 40. místa. V posledních stovkách metrů pak dokázala zabojovat, předstihnout soupeřku z Kazachstánu a připsat si konečné 41. místo se ztrátou 11:32.

„Dneska jsem se tím závodem protrápila. Hned na startu jsem zlomila hůl a chvíli pak jela bez ní. Sice jsem se to ještě v prvním okruhu snažila dojet, ale stálo mě to hodně sil. Takže jsem pak tři kola jela sama, neměla jsem se kde schovat a nahromadila se únava z předchozích závodů, takže v posledním okruhu už to byl boj o přežití. Jsem ale ráda, že jsem měla možnost absolvovat v Pekingu všechny závody a všechny dokončit,“ vzkázala z Pekingu Hynčicová, která patří jen k několika výjimkám, které absolvovaly celý olympijský program.

Petra Nováková zpočátku bojovala s náročnou tratí na pozicích těsně za nejlepší třicítkou, ještě v prvním okruhu ovšem propadla na 42. místo. Přibližně v polovině závodu pak česká reprezentantka z důvodu vyčerpání ze závodu odstoupila.

„Od začátku se mi nejelo dobře. Tak trochu nešťastně jsem se dostala dopředu, kde se jelo vyšší tempo, než jsem chtěla. V té horní pasáži jsme se pak dostaly na suchý sníh, na kterém jsem se hodně trápila. Dneska to pro mě bylo celkově za hranou a odstoupila jsem,“ vysvětlila.

Výsledky
Olympijské hry, 30 km volně, Peking (Čína), 20. února 2022

Ženy: 1. Therese Johaugová (Nor.) 1:24:54, 2. Jessie Digginsová (USA) +1:43, 3. Kerttu Niskanenová (Fin.) +2:33… 22. Kateřina Janatová +6:49, 41. Petra Hynčicová +11:32, Petra Nováková nedokončila

Kompletní výsledky najdete zde.