Skip to content

OH Peking 2022: Při sprintu postoupilo pět Čechů do čtvrtfinále, Janatová s Beranovou dosáhly na nejlepší dvacítku

Hned dvě české běžkyně na lyžích se probojovaly při sprintu volně na olympijských hrách v Pekingu do elitní dvacítky! Nejlepší výsledek si v úterý 8. února připsala Kateřina Janatová, která obsadila 19. místo. Tereza Beranová byla 20. Celkem pět Čechů postoupilo do čtvrtfinálových rozjížděk. Zlaté medaile vybojovali pod umělým osvětlením na mimořádně náročných tratích u města Čang-Ťia-Kchou Nor Johannes Klaebo a Švédka Jonna Sundlingová.

Janatová, která obsadila v kvalifikaci 15. místo, rozjela své čtvrtfinále ze zadních míst. Široké tratě s dostatkem prostoru k předjíždění jí ale stále dávaly naději na postup. Ve stoupání před finišem i před nájezdem do cílové rovinky se rvala o posun dopředu. Zůstala ale zavřená za dvojicí soupeřek, zatímco vpředu odjížděla dvojice Digginsová – Ribomová, kterou už česká reprezentantka nemohla dostihnout. V těsném souboji s Němkou Finkovou projela cílem jako čtvrtá. V konečném pořadí jí patří 19. pozice.

„Bylo to brutální. Asi nejtěžší sprint, jaký jsem kdy jela. Navíc nejsem zvyklá závodit takto večer, kdy pak musí mít člověk přes den jiný režim. Takže jsem moc ráda, že to klaplo na nejlepší dvacítku. Možná z toho mohlo být i lepší umístění, ale každý sem přijel v top formě. Dala jsem do toho úplně všechno a výsledek odpovídá tomu, na co aktuálně mám,“ zhodnotila svůj výkon Janatová. „Dnes nebyla tak velká zima jako v předchozích dnech, ale pocitově ji znepříjemňoval docela silný vítr,“ dodala k podmínkám.

Velmi podobný průběh měl závod také pro Terezu Beranovou, která do závodu postoupila z 22. místa v kvalifikaci. I ona začala zezadu. Před poslední zatáčkou se posunula na čtvrté místo, vedoucí trojice s favorizovanou Majou Dahlqvistovou v tu chvíli ale byla odskočená vepředu. I když se na ně Beranová dotahovala, zakončila své čtvrtfinále na 4. místě. Celkově jí tak patří 20. místo.

„Výsledkově je to pro mě zklamání. Ale musím říct, že jsme na tu náročnou trať byly díky trenérovi Janu Francovi maximálně připravené. Bohužel mi to dnes příliš neodjíždělo. I když servis dělal, co mohl, na tomto specifickém sněhu je to loterie a já nemám k dispozici lyže se správnou strukturou, proto jsem se s tím musela hodně přetlačovat,“ řekla Beranová.

Do čtvrtfinále se bohužel neprobila Petra Hynčicová, která už po několikáté v této sezoně skončila jen těsně za nejlepší třicítkou. Tentokrát ji z 33. místa dělilo od postupu pouhých 32 setin. Skvěle rozjela kvalifikaci Zuzana Holíková, která byla v polovině trati 18. nejrychlejší, ve druhé části ale nedokázala nadějné postavení udržet a obsadila 44. místo, na postupové příčky ztratila 5,5 vteřiny.

Novákovi chyběly síly po skiatlonu

Michal Novák si zajistil postup do závodu 21. místem v kvalifikaci. Čtvrtfinále s hvězdnými Italem Pellegrinem a Francouzem Chanavatem rozjel velmi energicky a usadil se na třetí pozici. Před závěrečnou částí závodu ale propadl na páté místo, na kterém také závod dokončil. Celkově mu tak patří 23. místo.

„Po náročném nedělním skiatlonu se mi nepodařilo kompletně zregenerovat. V každém záběru jsem cítil, že jsem slabý a nemám energii. S ohledem na to považuji za obrovský úspěch, že se mi podařilo postoupit do čtvrtfinále, ve kterém jsem bojoval. Ale ve finiši jsem byl úplně vysátý a nemohl jsem zabrat. Aspoň jsem přesvědčil hlavu, abych porazil Itala Graze. Celkově jsem zklamaný, ale když zohledním svůj stav po skiatlonu, tak si musím vážit toho, že jsem dokázal takhle bojovat,“ řekl Novák.

Skvělým výkonem zazářil v kvalifikaci Ondřej Černý, který obsadil 9. místo. Ve svém čtvrtfinále se pak po táhlém stoupání ocitl na prvním místě, ale před výjezdem na stadion propadl na poslední pozici, na které také svou rozjížďku dokončil. Při své olympijské premiéře obsadil 26. místo.

„Kvalifikace se mi zase neskutečně povedla. Před čtvrtfinále jsem měl pocit, že jsem maximálně připravený a mám dost síly. Začali jsme pomaleji, celkem snadno jsem se dostal na první místo a věřil jsem, že zafinišuju. Pak jsem ale v tom závěru neměl nohy a nebyl jsem na ten závěr tak připravený. Nevím, čím to bylo. Kdyby mi někdo před olympiádou takový výsledek nabídl, určitě bych ho bral. Po kvalifikaci z něho už tak nadšený nejsem. Ale jdu dál a věřím, že to bude závod od závodu lepší,“ řekl Černý.

Do semifinále se bohužel neprobil ani Luděk Šeller, který kvalifikaci zakončil na 29. místě. V nejdelším stoupání se sice dostal na třetí místo, jinak byl ale po většinu své rozjížďky na konci skupiny, která se dlouho držela v těsném kontaktu. Šeller nakonec projel cílem jako šestý, v konečném pořadí figuruje na 29. pozici.

„Naposledy jsem závodil před Vánoci v Drážďanech, tak jsem měl u své formy trochu otazník. Proto jsem rád, že se mi podařilo postoupit z kvalifikace. Rozjížďku jsem začal dobře, ale pak jsem se procedil dozadu a v závěru jsem už neměl energii na to, abych se zase zapojil do balíku. Můj výsledek odpovídá tomu, co jsem zajel v kvalifikaci. Kdybych dojel čtvrtý nebo pátý, byl bych s výsledkem daleko spokojenější,“ zhodnotil závod Šeller.

Jako jediný se z českých mužů neprobil do hlavního závodu Jan Pechoušek, kterému účast ve čtvrtfinále unikla jen velmi těsně. V kvalifikaci obsadil 33. místo, od postupu ho dělilo 59 setin.

Program běžeckých disciplín bude v Pekingu pokračovat ve čtvrtek v 8 hodin ráno, když ženy čeká 10km závod klasicky s intervalovým startem.

Výsledky
Olympijské hry, sprint volně, Peking (Čína), 8. února 2022

Muži: 1. Johannes Klaebo (Nor.), 2. Federico Pellegrino (It.), 3. Alexandr Terentěv (Rus.) … 23. Michal Novák, 26. Ondřej Černý, 29. Luděk Šeller, 33. Jan Pechoušek

Ženy: 1. Jonna Sundlingová (Švéd.), 2. Maja Dahlqvistová (Švéd.), 3. Jessie Digginsová (USA) … 19. Kateřina Janatová, 20. Tereza Beranová, 33. Petra Hynčicová, 44. Zuzana Holíková

Kompletní výsledky najdete zde.

Designed using Magazine Hoot. Powered by WordPress.