OH Peking 2022: Štafeta českým běžkyním radost nepřinesla, svůj boj dokončily na 13. místě

Po bojovném výkonu si české běžkyně na lyžích připsaly v olympijské štafetě 13. místo. Sestavě Beranová, Nováková, Janatová a Hynčicová se výsledkově nevydařil první úsek, pak se ale v závodě na 4 x 5 km dokázaly posouvat dopředu. Zlato bere štafeta Ruského olympijského výboru.

Ruska Stupaková za to vzala hned na prvním úseku a vypracovala si náskok před skupinou dalších favoritek. Tereza Beranová bohužel kontakt neudržela a už v polovině prvního klasického úseku běžela osamoceně na 17. pozici se ztrátou 52,9 vteřiny. Celé startovní pole se pak mimořádným způsobem roztrhalo. Na prvních pozicích předávaly Ruska s Němkou Sauerbreyovou, která se dokázala dotáhnout dopředu. Beranová dokončila první úsek na 17. místě se ztrátou 2:47. „Bohužel ještě chybí výkonnost na to, abych se udržela s těmi nejlepšími. Myslím, že to je i vysokou nadmořskou výškou, ve které mi tělo bohužel nedovolilo zrychlit. Rozhodně si nemůžu stěžovat na lyže, které byly dobré,“ řekla česká závodnice.

Petra Nováková vstupovala do druhého klasického úseku v pozici, kdy měla od závodnic před sebou i za sebou odstup v desítkách vteřin, proto se držela po celou dobu na 17. místě. Podařilo se jí ovšem přiblížit ke Kazachstánu na 16. místě, na který při předávce ztrácela 45 vteřin. Na prvním místě doběhla Němka Hennigová, která si vypracovala před Ruskou malý náskok.

Ten se na třetím úseku zase rychle rozplynul a obě vedoucí štafety jely společně. Kateřině Janatové se dařilo dále zmenšovat odstup na Kazachstán. A nakonec ho i předstihla – na svou předávku přijela jako šestnáctá ve dvojici s patnáctým Polskem a ztrátou 4:49 na nejlepší.

Po skvělém výkonu Carlové vstupovalo do posledního úseku jako první Německo, které mělo pětivteřinový náskok před Ruskem a patnáctivteřinový před dalšími štafetami. Dopředu dokázala posouvat Česko také finišmanka Petra Hynčicová, která ujela Polce, dostihla Estonku i Lotyšku a cílem projela na 13. místě. Z něho Česko ztratilo na vítěznou sestavu Ruského olympijského výboru 5:51,6.

„S výsledkem nejsme spokojení, víme, že to mohlo být lepší. Zároveň ale nevnímám 13. místo jako propadák, protože s ohledem na konkurenci a podmínky by pro nás bylo úspěchem 10. místo,“ řekl trenér českých běžkyň Jan Franc. „Jsou tu extrémní vysokohorské podmínky, ve kterých bohužel někdy dojde k tomu, že negativně ovlivní výkon. To se dnes stalo u Terezy, která se od začátku necítila příliš dobře a pro vývoj závodu to bylo klíčové. Ostatní holky pak bojovaly, snažily se držet své tempo a dotahovat ztrátu před sebou. Jejich výkony proto hodnotím pozitivně.“

Zítra čeká štafeta muže, kteří absolvují 4 x 10 km. Česko budou reprezentovat Adam Fellner, Michal Novák, Petr Knop a Jan Pechoušek, který má ale zdravotní problémy se zády. Náhradníkem pro tento závod je Luděk Šeller.

Výsledky
Olympijské hry, štafeta, Peking (Čína), 12. února 2022

Ženy: 1. ROV (Stupaková, Něprjajejová, Sorinová, Stěpanovová) 53:41, 2. Německo (Sauerbreyová, Hennigová, Carlová, Krehlová) +18,2, 3. Švédsko (Dahlqvistová, Anderssonová, Karlssonová, Sundlingová) +20,7… 13. Česko (Beranová, Nováková, Janatová, Hynčicová) +5:51,6

Kompletní výsledky najdete zde.