OH Peking 2022: Útok na desítku českým běžcům na lyžích nevyšel. Ve štafetě berou 12. místo

Až do posledního úseku se čeští běžci na lyžích rvali o umístění v nejlepší desítce ve štafetovém závodě na olympijských hrách v Pekingu. Nakonec ale obsadila čtveřice Fellner, Novák, Knop a Pechoušek 12. místo. Po úniku na prvním úseku zvítězila stejně jako v ženském závodě sestava Ruského olympijského výboru.

Nejen s náročnou tratí ve vysoké nadmořské výšce, ale také s hustým sněžením se dnes museli vypořádat účastníci štafetového závodu. Startovní pole se začalo trhat na 4. kilometru, kdy se do úniku dostal Rus Červotkin. Za Česko rozjel závod Adam Fellner, který jel dlouho osamocený na 11. příčce. V závěru prvního klasického úseku ale předstihl štafetu Finska, díky čemuž předával jako desátý se ztrátou 1:34. „Snažil jsem se držet svoje tempo a pak ve třetím okruhu zrychlit, což se mi podařilo. Jen mě mrzí, že jsem ve druhém kole nezachytil čtyřčlennou skupinu před sebou a předával jsem to bez kontaktu,“ řekl Fellner. „Co se týče podmínek, tak v tom sněžení to bylo hezké lyžařsky. Měli jsme na to dobře připravené lyže.“

Michal Novák se pak dokázal přibližovat soupeřům před sebou, brzy ho ale předstihl Fin Niskanen, excelentní klasik a vítěz olympijského závodu na 15 km. Český reprezentant za sebou brzy nechal Slovinsko a později také Japonsko. Vepředu mezitím uháněl Bolšunov, který zvyšoval náskok Rusů na další soupeře. Novák předával na 9. místě se ztrátou 4:00 na Rusko a výrazným odstupem od dalších soupeřů před sebou.

Na třetím úseku jel Petr Knop s Japoncem Babou. A zezadu se k nim dotáhl také Američan Schumacher, kterému mu pak před předávkou mírně poodjeli – Knop vysílal do závodu českého finišmana Jana Pechouška na 10. pozici se ztrátou 5:43. Nejlepší výchozí pozici do posledních deseti kilometrů udržel Rus Spitsov, který Usťugova poslal do čtvrtého úseku s náskokem 45 vteřin. Za ním bojovala o medaile trojice Norsko, Švédsko a Francie.

Pechoušek pak bohužel brzy ztratil s oběma soupeři kontakt, naopak se sám musel bránit útoku přibližující se Kanady. Nakonec mu neodolal a do cíle přijel na 12. místě se ztrátou 10:07 na vítězný tým Ruského olympijského výboru, který absolvoval celý závod v úniku.

„Chtěli jsme být do desítky a dlouho jsme se tam drželi, bohužel to nakonec nevyšlo. Potřebovali jsme do posledních úseku trochu větší náskok před Japonskem a USA. Musím ale Honzu Pechouška pochválit za bojovnost, kterou předvedl. Snažil se Kanaďana udržet a sáhl si na úplnou hranu,“ řekl trenér Vasil Husák.

Běžecký program bude na olympijských hrách v Pekingu pokračovat ve středu, kdy se uskuteční team sprint. Semifinále začínají v 10 hodin, finálové jízdy o dvě hodiny později.

Výsledky
Olympijské hry, štafeta, Peking (Čína), 13. února 2022

Muži: 1. Rusko (Červotkin, Bolšunov, Spitsov, Usťugov) 1:54:50, 2. Norsko (Iversen, Golberg, Holund, Klaebo) +1:07, 3. Francie (Jouve, Lapalus, Parisse, Manificat) +1:16… 12. Česko (Fellner, Novák, Knop, Pechoušek) +10:07

Kompletní výsledky najdete zde.