OH Peking 2022: Z českých běžců na lyžích si na patnáctce klasicky nejlépe vedl Fellner, který bere 31. místo

Jen těsně nedosáhl na umístění v elitní třicítce nejlepší z českých běžců na lyžích při patnáctce klasicky na olympijských hrách v Pekingu – Adam Fellner vybojoval 31. místo. Závod se nevydařil Michalu Novákovi, který obsadil 50. příčku. Petr Knop byl 54. Po fantastickém výkonu zvítězil Fin Iivo Niskanen.

Adam Fellner vstoupil do závodu opatrně a první mezičasy mu přisuzovaly pozice až v sedmé desítce výsledkové listiny. Český reprezentant ovšem dokázal tempo postupně zvyšovat a pořadím stoupal vzhůru. V polovině závodu už byl součástí nejlepší padesátky. Ve druhém okruhu pak své umístění ještě výrazně vylepšil a patří mu konečné 31. místo se ztrátou 3:06.

„Dneska byly velmi dobré podmínky, na které jsem měl výborně připravené výborné lyže. První kolo jsem rozjel opravdu zvolna a ve druhém jsem se snažil stupňovat tempo, i když jsem věděl, že bude těžké přemluvit se, abych se vymáčkl. Jsem rád, že se mi povedlo rozvrhnout síly a je z toho lepší umístění než ve skiatlonu, což jsem potřeboval. Spokojený jsem tak na 90 procent, protože pár vteřin mi tam chybí na nejlepší třicítku,“ řekl Fellner.

Michal Novák pomýšlel na vyšší příčky, než jaké mu od pátého kilometru přisuzovaly mezičasy. Po prvních třech kilometrech se ještě držel na hraně nejlepší třicítky, pak ale začal pořadím klesat a zbytkem závodu se protrápil. V konečné výsledkové listině mu patří 50. místo se ztrátou 4:11 na Fina Niskanena.

„Myslel jsem si, že to dnes bude dobrý závod. Byl jsem pozitivně naladěný a koncentrovaný. Bohužel jsme už před závodem měli problémy s lyžemi, kdy jsme testovali asi hodinu a pořád to nebylo dobré. Navíc mi to vzalo docela dost sil a narušilo to i moji koncentraci,“ popisoval závodní den Novák. „Samotný závod pak začal celkem dobře, měl jsem to pod kontrolou, ale od pátého kilometru jsem se nemohl dostat do intenzity. Jakmile jsem chtěl zrychlit, tělo mě zarazilo. Byl jsem úplně vysátý a nemohl s tím nic dělat. Pak jsem si zřejmě podvědomě zpomalil a nešel do toho úplně naplno. Dokonce jsem uvažoval, jestli nemám odstoupit a šetřit síly na další závody, ale dobojoval jsem to. Ta nadmořská výška a náročný program se skiatlonem mě ale stály hodně sil.“

Petr Knop naopak vstoupil do závodu velmi dobře a po dvou kilometrech ztrácel jen vteřiny na nejlepší třicítku. V další fázi závodu ale začal český reprezentant, který vnímá klasiku jako svou slabší techniku, pořadím klesat. Po prvním ze dvou okruhů mu patřil 54. nejrychlejší čas. A přesně tuto pozici dokázal udržet až do cíle. V porovnání s vítězem byl o 4:39 pomalejší.

„Chtěl jsem závod rozjet rozumně, ale bohužel se mi to nepodařilo a na šestém kilometru mě to společně s tou vysokou nadmořskou výškou dohonilo. V tu chvíli jsem myslel, že závod ani nedojedu. Určitě jsem už zajel lepší závody, ale s ohledem na ten průběh jsem nakonec docela rád za to, jak to dopadlo,“ řekl Knop.

Do závodu měl nastoupit také Jan Pechoušek, ale bohužel kvůli problémům se zády neodstartoval.

Program běžeckého lyžování pokračuje v Pekingu zítra, kdy se od 8:30 hodin SEČ koná štafeta žen na 4 x 5 kilometrů. Český tým do ní půjde v sestavě: Tereza Beranová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová.

Výsledky
Olympijské hry, 15 km klasicky, Peking (Čína), 11. února 2022

Muži: 1. Iivo Niskanen (Fin.) 37:54,8, 2. Alexander Bolšunov (Rus.) +23,2, 3. Johannes Klaebo (Nor.) +37,5 … 31. Adam Fellner +3:06,2, 50. Michal Novák +4:11,8, 54. Petr Knop +4:39,6

Kompletní výsledky najdete zde.