Olomouc plná senzací: nečekaný vítěz i fantastický čas

Ani napodruhé se Wilsonu Kipsangovi nepodařilo zvítězit na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Vítěz maratonů z Berlína, Londýna či New Yorku našel i letos na Moravě přemožitele. O senzaci se postaral Josphat Kiptis, který kromě Kipsanga porazil také mistra světa a olympijského vítěze Stephena Kiprotiche. Fantastický závod se odehrál také v kategorii žen, kterou ovládla Mary Keitany v čase světové extratřídy 1:06:38!

Kipsang byl velkým favoritem už loni, tehdy ale nečekaně podlehl Geoffreymu Ronohovi, svému tréninkovému partnerovi a pacemakerovi Ronohovi. Letos se do Česka vrátil s jasným cílem: „Přijel jsem, protože chci vyhrát,” povídal na čtvrteční tiskové konferenci.

Tentokrát ale do jeho plánů zasáhly zdravotní problémy. Celým závodem se protrápil a bojoval se žaludečními problémy. Olomouc tak potvrdila, že na jejích tratích je možné všechno.

„Věděl jsem, že budu čelit bývalému světovému rekodmanu a olympijskému vítězi, ale neměl jsem z toho trému. Věděl jsem, že jsem velmi dobře připraven,” řekl Josphat Kiptis, jenž se držel v čele po celou dobu závodu.

Světový čas v ženské kategorii

Mary Keitanyová vylepšila rekord závodu o více než dvě minuty a zaběhla čtvrtý nejlepší výkon tohoto roku. Na pátém kilometru byla za neuvěřitelných 15:16, což je mezičas světového rekordu. Potom lehce zvolnila, ale její tempo napovídalo, že půjde o výjimečně rychlý čas. Vedena svým manželem Charlesem Koechem doběhla do cíle za neuvěřitelných 1:06:38, což znamenalo vylepšení rekordu závodu, který byl až dosud v držení Edny Kiplagat, o celé dvě minuty a 15 vteřin.

„Byl to skvělý závod, moc jsem si ho užila,” sdělila poté Mary Keitany. Bývalá světová rekordmanka v půlmaratonu se nyní plánuje vrátit do Keni a rozhodnout se, kde poběží na podzim. „Příští rok bych v Riu de Janeiru chtěla bojovat o zlatou olympijskou medaili.”

Čechům vládli Kreisinger a Kamínková

Čeští muži se celý závod drželi britského běžce Matty Hyneseho. V tradičním souboji Kresinger-Homoláč byl stejně jako na Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary silnější Jan Kreisinger. Cílem proběhl v čase 1:05:50, čímž vylepšil nejlepší český olomoucký výkon takřka o dvě minuty.

Olomoucká rodačka Petra Kamínková se radovala nejen z vítězství mezi českýmki ženami, ale i rychlého času 1:17:44, který je jen o devět vteřin pomalejší než nejlepší výkon na této trati.

Text: Redakce | Foto: RunCzech