Orienťácké MČR na klasické trati ovládli Kosová a Král

Orienťácké MČR na klasické trati ovládli Kosová a Král

V Hornopožárském lese nedaleko Jílového u Prahy proběhl republikový šampionát v královské disciplíně – klasické trati. Zatímco mezi ženami dominovala Denisa Kosová, v mužích Tomáš Křivda nedovršil letošní zlatý hattrick a zvítězil Vojtěch Král.

Kdo vládne českým lesům? Denisa Kosová

Na 10kilometrové trati žen nebylo o vítězce pochyb. Denise Kosové patřilo vedení už od první kontroly závodu a při neúčasti Jany Knapové měla cestu k vítězství o něco málo lehčí. Jasně dokázala, že lesní disciplíny umí skvěle, když finišovala v čase 75:37, přidala druhé letošní individuální zlato z MČR a obhájila titul z loňského roku. „Bylo to ode mne nekoncentrované. Nechala jsem se rozhodit, když jsem nikoho nedobíhala, běžela jsem celou trať sama a užírala se, že to dnes není ono,“ vysvětlovala pochybnosti o svém výkonu perfekcionistka Denisa Kosová. S volbami postupů na klasické trati se dobře popasovala také Adéla Indráková, která skončila druhá. Třetí místo si vyběhla teprve 23letá Barbora Vyhnálková.

1. Kosová Denisa OK 99 Hradec Králové 75:37
2. Indráková Adéla SK Žabovřesky Brno 79:00 + 3:23
3. Vyhnálková Barbora SK Praga 80:24 + 4:47
4. Sieglová Eliška SK Praga 81:58 + 6:21
5. Peterová Jana OK Lokomotiva Pardubice 82:17 + 6:40
6. Kozáková Zdenka KOS TJ Tesla Brno 82:37 + 7:00

Vteřinky na doběhu a Král opět kraluje

V mužích, kteří měli trať dlouhou 15,5 km s 650 metry převýšení to vypadalo na podobnou suverenitu jako u žen. Tomáš Křivda, který letos ovládl MČR ve sprintu i na krátké trati, si šel za zlatý hattrickem. Od první kontroly vedl a v polovině trati měl náskok na průběžně druhého Vojtěcha Krále přes tři minuty. Poté ale přišlo menší zaváhání dvě kontroly před cílem, kde se jeho náskok smrskl na 13 vteřin. Ještě na sběrné kontrole měl náskok 6 vteřin, ale síly na finiš už nezbyly a Vojtěch Král o pouhých 5 vteřin zvítězil. „Do závodu jsem nastoupil v rozumném tempu, a pak ho stupňoval, což se vyplatilo. Emoce jsou trochu smíšené, protože provést zvrat v tak dlouhém závodě až na finiši je tvrdé a Čumáka (přezdívka Tomáše Křivdy, pozn. red.) je mi trochu líto, ale on to jistě zúročí,“ komentoval radost z vítězství Vojtěch Král a ocenil výkon mladého závodníka Tomáše Křivdy. Třetí místo dlouho držel Pavel Kubát, nakonec ho ale z medailové pozice sesadil Miloš Nykodým, který závěr závodu zvládl lépe.

Českou reprezentaci nyní čeká Euromeeting ve Švýcarsku a na začátku října se přesunou na závody Světového poháru do Itálie.

1. Král Vojtěch SK Severka Šumperk 91:57
2. Křivda Tomáš K.O.B. Choceň 92:02 + 0:05
3. Nykodým Miloš SK Žabovřesky Brno 95:29 + 3:32
4. Kubát Pavel OK 99 Hradec Králové 97:03 + 5:06
5. Petržela Jan OK 99 Hradec Králové 97:53 + 5:56
6. Roudný Martin OK Lokomotiva Pardubice 101:05 + 9:08

 

Text: Matěj Burda | Foto: SK Severka Šumperk