Orientační běžkyně se na Evropském šampionátu neztratily – z Estonska vezou stříbro

Nejprestižnější lesní závody v orientačním běhu tohoto roku – Mistrovství Evropy v Estonsku – a senzační výsledek české štafety. Trio ve složení Vendula Horčičková, Adéla Finstrlová a Tereza Janošíková veze domů stříbrné medaile. 

V závodě rozhodně nepatřily mezi největší favoritky, těmi byly hlavně Švédky, Norky, Finky nebo Švýcarky. Přesto dokázaly české závodnice překvapit a probojovat se na stupně vítězů. Od začátku závodu se na prvním úseku držela v čelní skupině Vendula Horčičková. „Bylo to fyzicky docela brutální, nechala jsem tam všechno,“ přiznala Vendula po závodě. Drama ovšem přišlo na druhém úseku – favorizované Finsko s dalšími štafetami se hned na druhé kontrole ztratilo a Adéla Finstrlová spolu se švédskou závodnicí šla do vedení. A i když v cíli předávala se ztrátou 42 vteřin na zlato, náskok na soupeřky byl veliký: „Rvala jsem se až do cíle, Terce Janošíkové jsem absolutně věřila, že si to pohlídá a dojede to až do cíle.“

A to se také povedlo, Tereza Janošíková se nenechala na posledním úseku rozhodit prvními Švédkami, hlídala si správné postupy lesem a na doběhu od poslední kontroly do cíle mohla se svými spoluběžkyněmi slavit stříbrné medaile. „Kdyby mě náhodou balík závodnic zezadu doběhl, tak jsem si fyzicky věřila hlavně na finiš. Nakonec se to zvládlo a nebylo potřeba finiše,“ popisovala svůj plán B radostná Tereza Janošíková. Šest let dlouhé čekání na medaili z mistrovství Evropy je u konce!

Text: Czech Orienteering Team I Foto: Czech Orienteering Team, Tanel Meos