Padne v Karlových Varech traťový rekord?

Ačkoliv je Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary nejmladším ze závodů série RunCzech, už disponuje stříbrnou známkou kvality IAAF. Organizátoři však mají ještě vyšší ambice, proto si dali s organizací letošního ročníku maximálně záležet. Třetí ročník západočeského závodu se koná v sobotu 23. května. Start je v 18 hodin.

Ambice RunCzechu potvrzuje i startovní pole se sedmi atlety s časem pod 61 minut a pěti atletkami, které umějí zaběhnout půlmaraton pod 71 minut. „Mužské kategorii by měli dominovat keňští běžci. Dva největší favorité Nicholas Kipkemboi a Edwin Kiptoo mají oba shodné nejlepší osobní výkony 1:00:11,“ uvádí manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Zajímavostí je, že závod bude přímým přenosem vysílat Seznam.cz. „Přímý přenos je také jeden z hlavních předpokladů pro zisk zlaté známky kvality,“ prozrazuje Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru. Závodem diváky provede moderátor České televize Jiří Kalemba.

Pro mužské startovní pole bude velkou výzvou rekord závodu 1:01:21, který zde loni vytvořil etiopský běžec Teshome Mekonen.

Startovnímu poli žen vévodí etiopské závodnice a mezi nimi by se mělo rozhodovat i o vítězství. Hlavními favoritkami jsou Tsahay Desalegn (1:09:04) a Mulu Seboka (1:09:53). Překonat čas loňské vítězky 1:09:17 tak nebude pro etiopské závodnice vůbec jednoduchý úkol.

Českého suveréna závodů RunCzech Jiřího Homoláče znovu prověří překvapení letošního Sportisimo 1/2Maratonu Praha Pavel Dymák spolu s Robertem Míčem. Letošní ročník si nenechá ujít ani olympionička a nejlepší Češka předchozích dvou ročníků Ivana Sekyrová, pro kterou je karlovarský půlmaraton srdeční záležitostí. Soupeřkou jí už tradičně bude druhá stálice českého vytrvalostního běhu Petra Kamínková.

Text: Redakce | Foto: RunCzech