Pátý ročník charitativní akce Proběhni.se přinesl přes čtvrt milionu korun

Kunratický les v sobotu 30. dubna zaplnili běžci, kteří závodili nejen pro své srdce. Charitativní akce Proběhni.se přilákala 448 závodníků, jejichž startovné poputuje v plné výši na konto Nadačního fondu České srdce. Ten dlouhodobě pomáhá lidem se srdečními problémy. Letos jsme společnými silami vybrali neuvěřitelných 264 640 Kč! Za celou dobu svého působení charitativní běh společně s nadačním fondem a závodníky vybral již hodně přes jeden milion korun a zachránil desítky životů.

„Hlavním posláním Proběhni.se je kromě možnosti nechat se zdarma vyšetřit předními českými lékaři výtěžek pro činnost Nadačního fondu České srdce. Mám velkou radost z částky, která se letos vybrala,“ říká za pořádající agenturu Raul David Douša.

Proběhni.se se od jiných charitativních akcí odlišuje svým již tradičním zdravotnickým městečkem. Závodníci se mohli nechat zdarma vyšetřit od špičkových českých lékařů včetně měření tlaku, hladiny cukru a cholesterolu v krvi nebo EKG. Nechyběla ani prevence. Běžci se dozvěděli, jak správně postupovat při resuscitaci nebo často podceňovaném srdečním selhání. „Chci poděkovat všem, kteří sem dnes přišli. Ve zdravotnickém městečku jsme vyšetřili téměř 200 lidí na kardiovaskulární rizikové faktory a vybrali jsme neuvěřitelnou částku, kterou použijeme smysluplně. Bude věnována na operace srdečních vad v rozvojových zemích, kde neexistuje pojištění a kde mladí lidé nebo děti umírají na běžně operovatelné srdeční onemocnění,“ dodává MUDr. Michal Pazderník, kardiolog z IKEM a zároveň zástupce NF České srdce.

Běžci měli na výběr z delší 10kilometrové a kratší 5kilometrové trati, které symbolizují malý a velký krevní oběh. Na své si přišli i pěší, kteří mohli nastoupit na malém okruhu a chybět nemohly ani dětské závody. Ty si užilo téměř 100 nadšených malých závodníků. Zúčastnili se i zajímavé osobnosti, ze světa sportu například triatlonista Tomáš Svoboda a z hlavního města radní MČ Praha 11 Petr Křiváček, který zároveň působí jako kardiochirurg.

Na holičkách závodníky nenechalo ani počasí, které bylo na běh takřka ideální. Přestože jsme od rána nad Kunratickým lesem viděli spíše zataženou oblohu, teploty se pohybovaly mezi příjemnými 15 až 18 stupni a chvílemi vysvitlo i sluníčko.

Poslední dva roky hladký průběh Proběhni.se narušila epidemie covidu. Organizátoři mají nesmírnou radost, že se letos konečně podařilo uspořádat plnohodnotnou charitativní akci na prevenci kardiovaskulárních chorob. Nadační fond České srdce pomocí vybrané částky pomůže dalším pacientům, ke kterým by se jinak pomoc dostala pozdě, nebo vůbec. Celkově se provedlo již přes dvě desítky operací, které pacientům pomohly zkvalitnit svůj život.