Podzimní prázdniny přilákaly přes 1000 orientačních běžců na Kubovu Huť na Šumavě

Letošní série orienťáckých závodů Kwak Czech Orienteering Tour vyvrcholila v horském terénu u Kubovy Huti na Šumavě. I přes pokročilý podzim a vysokou nadmořskou výšku přálo počasí a vykouzlilo perfektní atmosféru pro finále této sezóny za účasti více než 1000 běžců.

Czech Orienteering Tour je historicky prvním seriálem závodů v orientačním běhu pro veřejnost. Loňský první ročník slavil úspěch a ten letošní nasadil laťku ještě výše. Úvodní závody proběhly v dubnu na Plzeňsku, poté závodníci běhali v srpnu při Světovém poháru v České Lípě a poslední říjnový víkend patřil právě Šumavě.

Po oba dva dny proběhlo cílem, který byl v horní části sjezdovky na Kubově Huti, přes 1000 závodníků od těch nejmladších až po 80leté veterány. „Orienťák je sport pro všechny, pro děti, pro dospělé a třeba i pro ty, kteří běhání moc nedají, ale chtěli by sportovat v přírodě,“ přibližuje organizátor Matěj Burda. Počasí ještě umocnilo zážitky z drsného šumavského lesa. Zatímco v sobotu zatažená obloha vytvořila pravou podzimní atmosféru, v neděli se do arény závodu opřely sluneční paprsky a barevné listí jen zářilo. Jak sobotní tak nedělní závod vyhrál v elitní kategorii český reprezentant Miloš Nykodým, mezi ženami byly nejrychlejší Iva Kavánková a Tereza Odehnalová. Vítězové všech kategorií se mohli těšit z krásných dřevěných medailí s motivem Czech O-Tour. Při nedělním ceremoniálu bylo vyhlášeno také celkové pořadí Kwak Czech O-Tour 2023 v jednotlivcích i v klubové soutěži, kterou ovládl klub KOB Tretra Praha.

Víkend tak byl kromě závodů nabitý dalším programem – pro všechny zájemce byl připraven orienťácký labyrint, testování běžeckých bot, zkouška středověkého šermu a také bazar sportovního vybavení, který sklidil velký úspěch a dokreslil udržitelnou linku akce. V sobotu večer proběhlo ve Vimperku ve spolupráci s NP Šumava promítání filmu Voda ztracená a vrácená o šumavských rašeliništích.

Seriál závodů Czech Orienteering Tour bude pokračovat také v roce 2024 a pořadatelé slibují nové atraktivní terény. Odhalování lokalit začne 9. listopadu 2024.

Text: Matěj Burda | Foto:  Jiří Čech