Pohárovou premiéru v Trutnově ovládli Kříž a Gajdošová

Nová trať, nová lokalita, nový závodní formát. Český pohár v krátkém triatlonu se poprvé uskutečnil v Trutnově, kde se závodilo v novém atraktivním formátu eliminátor, který měl v Česku premiéru. Vítězství vybojovali na náročné trati s ostrým kopcem Romana Gajdošová a Tomáš Kříž.

Úspěšnou premiéru má za sebou nový závod ELIMINATOR SUPERSPRINT Trutnov, který se v sobotu 10. června poprvé stal součástí Českého poháru. Pořadatelé využili strmé krkonošské kopce, které obklopují kemp Dolce, aby připravili pestrou a velmi náročnou trať s ostrým stoupáním v cyklistické části. To měřilo 600 metrů a sklon v jeho první polovině kolísal mezi 12 a 20 procenty! „Prostředí je krásné a trať opravdu hrozně náročná,“ řekl v cíli Tomáš Kříž.

„Trať mě překvapila, protože byla opravdu těžká. Celý závod byl hodně zajímavý i díky svému formátu. Eliminátor se ve světě jezdí čím dál častěji, tak je fajn, že si ho můžeme vyzkoušet také v Česku,“ dodal Jakub Homola, který ovládl juniorskou kategorii.

Při eliminátoru závodí sportovci dvakrát: z prvního kola postupuje polovina nejlepších z každé věkové kategorie do druhého kola. V něm se pak bojuje o celkové vítězství. Pokaždé je přitom čekají tratě 250 m plavání, 6 km cyklistiky a 1500 m běhu.

Ve finále ženského závodu šla jako první z vody Slovenka Romana Gajdošová, které se pak ale nepovedlo první depo. „Naštěstí mám teď docela dobrou cyklistiku, takže se mi podařilo holky docvaknout. Ve druhé polovině kopce jsem získala náskok, který mi dal psychickou i časovou výhodu do běhu, takže se mi podařilo zvítězit,“ uvedla několikanásobná vítězka Českého poháru.

Druhý nejlepší čas patří talentované Kateřině Hadravové, která ale závodila v juniorské kategorii. V závodě žen tak bere stříbro Alžběta Hrušková a bronz Zuzana Pičmanová.

Ve finále závodu mužů sledovali diváci napínavou bitvu až do samotného závěru, která skončila lépe pro Tomáše Kříže. „Od začátku jsme jeli úplnou podlahu. I když tentokrát nebyla tak nabitá konkurence, po dlouhé době jsem se opravdu zmáčknul na kole i při běhu, takže to můžu hodnotit velmi pozitivně,“ řekl Kříž.

Stříbro si z Trutnova odvezl jeho zlínský týmový kolega Filip Václavík a třetí příčka patří Tomáši Pivrncovi.

Český pohár v krátkém triatlonu bude pokračovat 24. června, kdy se bude opět závodit na nejkratších distancích. V Příbrami se uskuteční mistrovství republiky v super sprintu.

Výsledky

Eliminátor Trutnov, 10. června 2023

Muži: 1. Tomáš Kříž, 2. Filip Václavík 3. Tomáš Pivrnec

Ženy: 1. Romana Gajdošová, 2. Alžběta Hrušková, 3. Zuzana Pičmanová

Kompletní výsledky najdete zde.