Poprvé až na vrchol Králického Sněžníku, to bude odměna maratoncova

Třicítka, sky půlmaraton a teď celý maraton konečně ise samotným vrcholem (1428 metrů). Běžecký potlach Trail Running Cupu na Králickém Sněžníku, odkud plynou vody do tří moří, získává zcela nový rozměr, buďte u toho, u dalšípremiéry. tuto sobotu (16. 10).

Snad ještě svěží horské podzimní počasí (jistě, s nočními mrazíky) přivítá běžce na unikátní trati. Z původního termínupřetíženéhopočátku září se v létě přesunul sem do října. Což mohlo přinéstdalší motivaci vzhledemnedávno zrušenému pražskémumezinárodnímu maratonu na silnici.

Loni se nám zásluhou omezení ochranářů mírně protáhla, a kdyžjsme hledali, jak ji nechat stále atraktivní a pěknou, vyšel námtoho rovnou maraton,“ usmívá se ředitel seriálu Martin Dvořák, který zde vytyčil první trať před devíti lety. „A taky se zaodměnu, někde na třicátém kilometru, dostaneme na vrchol, to bude určitě zážitek,“ dodává.

Vyráží se po úplně původní trase v lese nad Dolní Moravou, tedyžádné sápání do sjezdovky, ani hravý, leč stejně stoupavýbikepark. Částečně se kopíruje loňská trasa, ale ještě se protáhneoklika kolem Sviní hory (1074 m). Tady , věřme, zbyde čas i navýchodní výhledy směremJeseníkům a Pradědu. Pokračuje se v opačném svahu nad Hynčicí, oproti minulosti se vynechávávrchol Sušiny, zato přichází později Stříbrnice (1250 m) a paksamotná homole Králického Sněžníku (1425 m), v loňskélockdownové zimě častý cíl skialpových uprchlíků. Odtud se klesá po česko-polské hraniciMalému Sněžníku a dálenapojení na původní známý seběhříčce Moravě. Cestou podél vyklepete nohy pro závěrečné stoupání do částí sjezdovky předseběhem do skiareáluVistě. Povětšinou v lese, v horníchpasážích mezi klečí a kosodřevinou, po kamení. Ale žádný popisdosud jen virtuální trasy nenahradí prožitek, to chce zažít/běhnoutna vlastní nohy.

Pohybujeme se v domácím revíru zdejšího pána Roberta Krupičky, jednohonejlepších tuzemských horských běžcůposledních let. Jeho pojempořádně si vyrajblovat nohy“ se stalcharakteristickým. Loni to dokázali nejlíp nováčci Jan Strapek a Barbora Nováková.minulosti se na zdejších tratích ukázali idalší známé tváře, komplexní zážitek máte zaručen.

Přece jen jsmehorách, tudíž se vyžaduje povinnost nabitéhomobilu a doporučuje se i slabá svrchní bunda, čepice a rukavicepro případ náhlé změny počasí. Čtyři občerstvovačky (9., 20., 28. a 37. km), případně horské bystřiny, by měly dostatečně pokrýtnutriční potřeby.

Obě tratě – 42 (s respektuhodným převýšením 1498 m) i taktéžzajímavá doprovodná 13 startují v 10 hodin. Tentokrát kompletnízázemí zůstaneluxusním hotelu Vista, včetně teplé sprchy a občerstvení po závodě, vyhlášení výsledků nebo masérskéhoservisu Karla Kuchynky, který se stará o přední české běžce VítaPavlištu, Evu Vrabcovou nebo Ondřeje Fejfara.

Rodinku můžete po dětských závodech vypustit do novéhoMamutíkova parkunejvětším modelem tohoto tvora na světě. Anebo nahoru na Stezkuoblacích, která se zapíchla do krajejako sršatice, přistálá odněkudvesmíru.

Více informací najdete na www.trailrunningcup.cz nebo nafacebooku akce.