Přes 500 triatlonistů si dnes pověsilo na krk finisherskou medaili s nápisem CZECHMAN

Největší a nejpopulárnější český závod ve středním triatlonu ovládli v sobotu 4. června v Dolanech Jakub Langhammer a Simona Křivánková, kteří si tak připsali největší počet bodů do Českého poháru v dlouhém a středním triatlonu.

Pro něho to bylo premiérové a velmi těsné vítězství, pro ni obhajoba loňského triumfu s komfortním náskokem. Pro každého z vítězů měl letošní CZECHMAN jinou podobu. V závodě mužů šli jako první z vody po 1900 metrech plavání v písníku Hrádek Pavel Hradil a Tomáš Řenč, kteří měli přibližně minutový náskok na skupinu dalších favoritů.

Brzy je ale začal stahovat Jakub Langhammer. „Měl jsem poměrně rychlé depo, takže už tam jsem asi půl minuty stáhl. V polovině prvního ze dvou okruhů jsem dojel Pavla Hradila s TomášemŘenčem. Po chvíli nás předjel Pavel Wohl, který pak byl vepředu sám,“ líčil průběh závodu jeho budoucí vítěz. Po 90km cyklistice přijel jako první do depa Pavel Wohl. Přibližně o minutu později sesedali z kola Řenč s Langhammerem.

Běžecká část o délce 21 km se skládala ze čtyř okruhů. „Už v tom prvním jsme předběhli Pavla. S Tomášem jsme pak zůstali spolu a po chvíli se mi podařilo získat asi půlminutový náskok. Ten jsem si hlídal až do cíle,“ líčil Langhammer, který zvítězil v čase 3:53:44. Druhé místo patří se ztrátou 25 vteřin Tomáši Renčovi. Třetí místo si pohlídal Pavel Wohl.

„Už několik let se Czechmana snažím vyhrát, ale nikdy se mi to nepovedlo. Také letos jsem šel na start s tím, že chci vyhrát, ale nevěděl jsem, jakou mám formu. Myslím, že ten půlminutový náskok vytvořila spíš psychická touha po vítězství než fyzická forma. V Česku řadím tohle vítězství úplně nejvýš. Rozhodně tedy bylo nejbolestivější.“

Nezastavitelná Křivánková

V závodě žen potvrdila své vynikající plavecké kvality Hana Kolářová, která šla první z vody. Simona Křivánková vbíhala do prvního depa se ztrátou přibližně 3,5 minuty, na kole ale začala toto manko pomalu smazávat. Do druhého depa pak dorazily obě závodnice téměř po boku.

Schylovalo se k dramatickému závěru, na těsný souboj o vítězství ve finiši ale nedošlo. Křivánková zvládla závěrečný půlmaraton o deset minut rychleji než Kolářová a připsala si jasné vítězství v čase 4:21:39. V Českém poháru ve středním a dlouhém triatlonu tak drží fantastickou sérii – vyhrála už šestý závod v řadě.

I přes jasný triumf Křivánkové se v běžecké části odehrál zajímavý souboj. Kolářovou totiž začala rychle dotahovat výborně běžící Helena Kotopulu, která přitom měla po cyklistice více než jedenáctiminutovou ztrátu. Přesto se zlínská závodnice nakonec probila na stříbrnou pozici, kterou uhájila s náskokem 15 vteřin před třetí Kolářovou.

 

Český pohár ve středním a dlouhém triatlonu bude pokračovat 25. června, kdy se v Otrokovicích uskuteční MORAVIAMAN Triatlon.

Výsledky

CZECHMAN Triatlon, 4. června 2022

Muži: 1. Jakub Langhammer 3:53:44, 2. Tomáš Řenč 3:54:10, 3. Pavel Wohl 3:55:52

Ženy: 1. Simona Křivánková 4:21:39, 2. Helena Kotopulu 4:31:00, 3. Hana Kolářová 4:31:45

Kompletní výsledky najdete zde.