Přes překážky do cíle. ČEZ RunTour zakončila sezonu na dostihovém závodišti v Pardubicích

To bylo finále! ČEZ RunTour zakončila svou dvanáctou sezonu vyprodaným závodem na dostihovém závodišti v Pardubicích, kde se v sobotu 21. října běželo po slavné dráze a také ikonickými stájemi. Více než dvě tisícovky běžců si mohly vyzkoušet také některé překážky z nejslavnějšího českého dostihu.

Oblíbený rodinný seriál zakončil sezonu 2023 velkolepým způsobem. Po závodech v Českých Budějovicích, Kopřivnici, Brně, Ústí nad Labem, Olomouci, Karlových Varech a Praze zavítal do Pardubic, kde běžce přivítalo nádherné podzimní počasí.

Běžecký podzim patří krosům. A platilo to také v Pardubicích, kde byla startovní listina i přes navýšení vyprodaná dva týdny před závodem! Běžci z řad začátečníků, hobíků, výkonnostních sportovců i elitních vytrvalců si vyzkoušeli pestrou paletu povrchů – běželi po asfaltu, trávě, přírodních stezkách i po spadaném listí, které prozářilo svítící slunce. Zážitek jim zpestřily také dostihové překážky, které mohli absolvovat. „Pěkná krosová trať, která prověří,“ shrnul to český reprezentant Jiří Homoláč.

Jako první závodily už tradičně děti, které si s úsměvem doběhly pro medaile při Lupilu bězích na 500 a 1000 metrů. Dospělí běžci se poprvé postavili na start při rodinném běhu na tři kilometry, který vyhráli Přemysl Junk (11:20) a Jana Pekařová (12:07). Oblíbený PUMA RUN 5 KM s největším startovním polem ovládli Tomáš Mocek (17:40) a Petra Dvořáková (20:35). Prestižní ČEZ RUN 10 KM pak patřil elitním vytrvalcům. Zvítězili Jiří Homoláč (32:37) a slovenská olympionička Katarína Pejpková (35:59), která dokonce ve společném pořadí s muži obsadila třetí místo!

V Pardubicích se také rozhodlo o celkových vítězích celého seriálu, kteří si připsali nejvíce bodů do celkového pořadí za své výsledky na jednotlivých závodech. Mezi vítězi Velké (10km), Malé (5 km) a Rodinné (3 km) ČEZ RunTour je senzační zejména jméno Martiny Chudové. Talentované hostivařské atletce je totiž teprve deset let, přesto dokázala letos zvítězit na několika závodech a porazit tak stovky dospělých soupeřů!

Krásnou tečku za letošní běžeckou sezonou si mohli účastníci ČEZ RunTour vychutnat v nabitém zázemí, kde je čekala masáž od Alpy, skvělé jídlo i káva z Lidl menu, teplá sprcha, relaxační zóna O2, soutěž o nejrychlejší závodní boty Puma nebo doplňky stravy od Edgar.power, které je dobily energií.

Šek na pomoc nevidomým

Na pódium tentokrát nevystoupili jen vítězové, ale krásnou chvíli na něm prožili i zástupci Nadace Leontinka, která pomáhá nevidomým lidem překonávat těžké životní překážky. Od pořadatelů přebrali šek na 403 088 Kč. „Na této částce se podíleli všichni běžci, kteří se letos postavili na start některého našeho závodu. Padesát korun z jejich startovného totiž dostává právě Leontinka. A my jim za to moc děkujeme,“ říká Marek Pirzkall, ředitel ČEZ RunTour z pořádající agentury VMLY&R.

V Pardubicích se běželo také na pomoc dětskému domovu Holice, stačilo k tomu využít mobilní aplikaci EPP – Pomáhej pohybem. V ní uživatelé získávají za své sportovní aktivity body, které pak mají možnost přidělit některému charitativnímu projektu. V rámci spolupráce společnosti ČEZ a běžeckého seriálu ČEZ RunTour je při každém závodě mezi projekty zařazován dětský domov z kraje, ve kterém se konkrétní závod koná. Tomu pak Nadace ČEZ zasílá za tyto body finanční prostředky. „Tentokrát jsme vyběhali 70 tisíc korun, které dětský domov využije na víkendové pobyty rekreačního charakteru,“ dodává Marek.

Letošní sezona ČEZ RunTour doběhla do svého cíle. Už brzy se ale dozvíte více informací o příštím roce, proto sledujte web www.run-tour.cz.