Při Duatlonu Žamberk se mistry stali Soukup a Mitisková

Česko má nové mistry v duatlonu. Republikové tituly patří Petru Soukupovi a Michaele Mitiskové, kteří je získali v sobotu 18. září při Žamberském duatlonu, kde se na start postavilo celkem 254 duatlonistů.

Nádherný park u žamberského zámku se už pojedenácté stal scénou pro mistrovství republiky v duatlonu. Účastníci hlavního závodu tu nejprve absolvovali členitý 5km běh po přírodních parkových cestách. Následovala 20km cyklistická část, která je v kopcích Podorlické pahorkatiny dovedla přes Letohrad do Písečné a zase zpět. Závěrečný 3km běh se pak znovu odehrál v zámeckém parku.

V závodě mužů doběhla do prvního depa pohromadě sedmičlenná skupina největších favoritů, ze které v cyklistické části postupně odpadávali její členové. Po otočce na Písečné už zůstali ve vedení jen Petr Soukup s Filipem Václavíkem. „Taktika mi poprvé v životě vyšla tak, jak jsem si představoval. V prvním běhu jsem udržel vedoucí skupinu. Za otočkou na cyklistice jsem za to vzal a zůstali jsme jen s Filipem. Celou dobu jsme pak jeli spolu. Nechtěl jsem, aby se rozhodovalo až na běhu, tak jsem dva kilometry před koncem cyklistiky nastoupil, přijel jsem do depa s náskokem, který už jsem si pohlídal,“ popsal Soukup, který se do Žamberka vrátil poprvé od roku 2010, kdy na východě Čech také zvítězil.

Pro druhé místo si doběhl s půlminutovou ztrátou Filip Václavík, o dalších jedenáct vteřin později finišoval bronzový Pavel Brlica.

V závodě žen se odehrával souboj mezi talentovanými mládežnickými triatlonistkami – Eliškou Říhovou (ročník 2002) a Michaelou Mitiskovou (2005). Do prvního depa doběhly společně s náskokem přibližně 45 vteřin. „Na kole pak Eliška brzy odpadla, takže jsem jela sama a bylo to hodně těžké – vítr, kopce, zatáčky… Do druhého depa jsem dojela sama a v běhu už měla náskok. Mám z vítězství radost, v kategorii dospělých je to pro mě první titul,“ popsala Mitisková.

Druhé místo si pohlídala Eliška Říhová, která ztratila na vítězku 72 vteřin. Třetí doběhla s odstupem dalších sedmi sekund Adriana Horňová.