Příbram se těší mistrovské závody v super sprintu a českou triatlonovou elitu

Přes 300 triatlonistů míří do Příbrami, kde se bude o víkendu 15. a 16. června závodit o mistrovské tituly v super sprintu i o body do Českého poháru. Nechybí mezi nimi řada českých a slovenských reprezentantů. V sobotu jsou na programu individuální starty, v neděli budou závodit štafety.

V příbramském Novém rybníku bude opět vřít voda. Krásně zrekonstruovaný rekreační areál se na jeden víkend promění v centrum českého triatlonu – o mistrovské tituly v super sprint triatlonu tu budou závodit více než tři stovky triatlonistů.

Chybět mezi nimi nebudou ani čeští reprezentanti. K hlavním favoritům tak budou patřit například Filip Michálek, Jakub Marek a David Martin, kteří společně startovali minulý týden na Evropském poháru v Polsku. Vysoké ambice ale bude mít také slovenský závodník Filip Lizák, vítěz prvního pohárového závodu ze Zlína. Na startu bude také řada členů juniorského národního týmu, kterým tyto krátké distance vyhovují.

Chybět naopak bude příbramský reprezentant Tomáš Zikmund, kterého ve stejném termínu čeká boj o body do světového žebříčku na Evropském poháru v Kitzbühelu.

Mezi ženami budou k velkým favoritkám patřit česká reprezentantka Alžběta Hrušková a slovenská reprezentantka Romana Gajdošová. Minimálně na stupně vítězů ale budou útočit také Kateřina Mičková a talentované juniorky Emma Ryšávkovká, Michaela Mitisková, Nikola Chovanečková či Kristýna Dvořáková.

Závodit se bude o body do Českého poháru v krátkém triatlonu a také o mistrovské tituly v super sprintu, a to nejen v absolutním pořadí, ale také v mládežnických kategoriích. Závodní program odstartuje v sobotu už v 9 hodin ráno, kdy začnou individuální rozjížďky, podle nich pak budou závodníci rozřazeni do finále A, B, C. Následovat budou závody dětí, po kterých přijdou na řadu finále. V neděli dopoledne pak budou příbramské tratě patřit pohárovému a také open závodu štafet.

Oproti minulým sezonám došlo k malé úpravě tratí. Plavecká část o délce 300 metrů se opět uskuteční v Novém rybníce. Nejlepší plavec dne se stane vítězem Speedo Plavecké prémie, což je novinka této sezony, kterou podpořila renomovaná plavecká značka Speedo.

Následovat bude 9km cyklistika, která se pojede v uzavřené ulici Milínská s vynikající kvalitou povrchu. „Oproti minulým rokům jsme otočku ve spodní části trati posunuli z kruhového objezdu až za něj. Díky tomu bude trať bezpečnější, protože na kruhovém objezdu každý rok spadlo několik závodníků,“ říká ředitel závodu Radek Eliáš. „Dvoukilometrový běh pak už zůstane stejný – dva okruhy po parkových cestách kolem Nového rybníka,“ dodává.

Rád byl pozval také místní obyvatele na atraktivní závody. „Budeme rádi, když Příbramáci přijdou závodníky podpořit. Formát super sprintu je velmi rychlý, kontaktní a divácky atraktivní. Ale rádi je přivítáme také na startu – díky krátkým distancím je náš závod vhodný i pro začátečníky a rekreační sportovce, kteří se nemusejí obávat přímé konfrontace s českou špičkou. V individuálních rozjížďkách není poznat, kdo je první a kdo poslední. Do finálových jízd pak zase startují závodníci jen proti soupeřům s podobnou výkonností.“

Příbramský triatlon je čtvrtým z pěti letošních závodů Českého poháru v krátkém triatlonu. O body už se jelo ve Zlíně, Pardubicích (pouze žactvo) a v Trutnově. Celý seriál pak vyvrcholí v září při CITY TRIATHLONU Karlovy Vary.